Գևորգ Դանիելյանն ընդունել է Մարգարետ Սեկագյայի պատվիրակությանը
Հունիսի 15-ին Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարար Գևորգ Դանիելյանն ընդունել է ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների պաշտպանների իրավիճակի հարցերով հատուկ զեկուցող Մարգարետ Սեկագյայի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես տեղեկացրեց արդարադատության նախարարի խոսնակը, հանդիպման ընթացքում, ի թիվս այլ հարցերի, Մարգարետ Սեկագյան հետաքրքրվել է «Հասարակական կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ նախատեսող օրինագծի, ինչպես նաև ձերբակալված ու կալանավորված անձանց պահման պայմանների բարելավման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներով: Արդարադատության նախարար Գևորգ Դանիելյանը տվել է հյուրին հետաքրքրող հարցերին սպառիչ պատասխաններ, թվարկել է նշված բնագավառներում արդեն իսկ արված քայլերի ու արդյունքների մասին, կարևորելով դրանց շարունակական բնույթն ու դրական տեղաշարժը:
Հանդիպման վերջում Մարգարետ Սեկագյան շնորհակալություն է հայտնել տրամադրված համակողմանի տեղեկատվության համար և խնդրել նախարարին` աջակցել մոտակա ժամանակներում ՄԱԿ-ի իրավապաշտպանների մասին հռչակագրի ազգային լեզվով թարգմանության գործին:
Նշենք նաև, որ մինչև նախարարի հետ հանդիպելը, նշված պատվիրակությունը այցելել էր ՀՀ ԱՆ «Էրեբունի» ՔԿՀ, հանդիպել ՔԿՀ-ի պետի և մի քանի դատապարտյալների հետ, ինչպես նաև ուսումնասիրել էր նրանց պահելու պայմանները:

Министр юстиции принял делегацию во главе со Спецдокладчиком ООН
Министр юстиции Армении Геворк Даниелян принял сегодня делегацию во главе со Специальным докладчиком ООН по вопросу статуса Защитников прав человека Маргарет Секагья.
Как сообщили в пресс-службе министерства, в ходе встречи в числе других вопросов, Маргарет Секагья поинтересовалась законопроектом о внесении изменений и дополнений в закон Армении «Об общественных организациях», а также работами в направлении улучшения условий содержания арестованных и осужденных лиц.
Министр юстиции предоставил исчерпывающие ответы на все интересующие Маргарет Секагья вопросы, сообщил об уже проделанных в этих сферах шагах и результатах, отметив важность продолжения реформ и наблюдаемые позитивные сдвиги.
В завершение встречи Специальный докладчик ООН Маргарет Секагья выразила благодарность за предоставленную всестороннюю информацию и попросила министра юстиции посодействовать в вопросе перевода на армянский язык в ближайшее время «Декларации ООН о правозащитниках».
Отметим также, что до встречи с министром юстиции, делегация во главе со Спецдокладчиком ООН посетила Уголовно-исправительное учреждение «Эребуни» министерства юстиции Армении, встретилась с начальником УИУ и несколькими осужденными, а также ознакомилась с условиями их содержания.