ՀԱԿ-ն առողջապահության ոլորտի բարեփոխման հայեցակարգ ներկայացրեց
Հայ ազգային կոնգրեսը հանդես է եկել Առողջապահության քաղաքականության իր հայեցակարգով: Այսօր ասուլիսի ժամանակ ՀԱԿ-ի ծրագիրը ներկայացրեցին կառույցի համակարգող Լևոն Զուրաբյանը, ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը, նախկին առողջապահության նախարար Արարատ Մկրտչյանը:
Լևոն Զուրաբյանը հայտնեց, որ հայեցակարգն արդեն ընդունվել է Հայ ազգային կոնգրեսի Քաղխորհրդի կողմից, և վաղվանից արդեն կներկյացվի ողջ հասարակությանը: Նա նաև տեղեկացրեց, որ մոտակա ժամանակներում հանրությանը կներկայացվի նաև կրթական ոլորտի քաղաքականության` Կոնգրեսի հայեցակարգը:
«Այս ծրագիրը կազմվել է Կոնգրեսի առողջապահության հանձնաժողովի կողմից և շատ շուտով հասարակությանն իր աշխատանքը կներկայացնի նաև կրթական հանձնաժողովը»,- ասաց նա` նշելով, որ ծրագրի հրապարակումը պայմանավորված էր նրանով, որ այս ոլորտում այսօր շատ խնդիրներ են առկա:
Խոսելով խնդիրներից, նախկին վարչապետ Հ. Բագրատյանը նշեց, որ բուժհաստատությունների օպտիմալացումը բացասական հետևանք ունեցավ ոլորտի համար, քանի որ պակասեց հաստատությունների թիվը, բայց չլավացավ սպասարկման որակը:
Բանախոսը նշեց, որ ըստ առաջարկվող հայեցակարգի` առողջապահության համակարգի արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով կներդրվի ֆինանսավորման նոր կարգ:
«Կֆինասնավորվի ոչ թե բուժհիմնարկը, այլ քաղաքացին: Կկանոնակարգվի նաև պետպատվերով մատուցվող ծառայությունների գնագոյացման քաղաքականությունը` դրանով իսկ վերացնելով բուժօգնություն ստացողներից հավելյալ առձեռն գումարներ վերցնելու արատավոր գործելաոճը»,- նշեց նախկին վարչապետը: Ըստ ՀԱԿ ներկայացուցչի` այդպիսով պետությունը կանցնի հավաստագրային ֆինանսավորման, ինչն ազատ ձևով կշրջանառվի արժեթղթերի շուկայում, սոցապ ոլորտում, և առաջին իսկ պահանջի դեպքում` ենթակա կլինի պետության կողմից մարման:
«Սրա արդունքում կբարձրանա բժշկական ծառայությունների որակն ու մատչելիությունը, կապահովվի բուժհաստատությունների միջև մրցակցությունը, կբարելավվի ֆինանսական հոսքերի կառավարելիությունը, կնվազի կոռուպցիան»,-վստահեցրեց նա:

АНК представил концепцию реформирования сферы здравоохранения
«Армянский национальный конгресс» (АНК) выступил со своей концепцией политики здравоохранения. Сегодня в ходе пресс-конференции программу АНК представили координатор АНК Левон Зурабян, бывший премьер-министр Грант Багратян и бывший министр здравоохранения Арарат Мкртчян.
Левон Зурабян сообщил, что концепция уже принята политсоветом АНК и с завтрашнего дня будет представлена широкой общественности. Он также отметил, что вскоре общественности страны будет представлена и политика в сфере образования – концепция АНК.
Говоря о проблемах здравоохранения, экс-премьер Г.Багратян отметил, что оптимизация медицинских учреждений оказала негативное влияние на сферу, поскольку сократилось число медучреждений, однако при этом качество медицинского обслуживания не улучшилось.
Г.Багратян отметил, что согласно представленной концепции, для повышения эффективности здравоохранения предлагается внедрение нового финансового порядка.
«Будет финансироваться не медучреждение, а гражданин. Будет систематизирована также политика ценообразования предоставляемых по государственному заказу услуг, тем самым, пресекая порочную систему поборов с пациентов», - отметил Г.Багратян.
По словам представителя АНК, таким образом, государство перейдет к сертифицированному финансированию, в результате этого повысится качество предоставляемых медицинских услуг и их доступность, будет обеспечена конкуренция между медучреждениями и улучшена управляемость финансовых потоков, а также сокращена коррупция.