Հայրիկյանն ուշադրություն է պահանջում Բռնադատվածների օրվա հանդեպ
Հայաստանում հունիսի 14-ը նշվում է որպես բռնադատվածների օր: Այդ թեմային այսօր ասուլիսի ժամանակ անդրադարձավ ԱԻՄ առաջնորդ Պարույր Հայրիկյանը:
Ըստ ԱԻՄ առաջնորդի, Սովետական Միության բռնապետական ռեժիմը հավասարազոր էր ցեղասպանության, որը, սակայն, իրագործվել է ոչ միայն հայության, այլև ԽՍՀՄ բոլոր բնակիչների դեմ:
«Մենք պետք է հիշենք Սովետական բռնապետությունը իր չար կողմերով և դատապարտենք, որ նրա վերադարձն արմատապես բացառվի», – նշեց Պարույր Հայրիկյանը, հիշեցնելով, որ Խոհրդային 70 տարիների ընթացքում մոտ 100 միլիոն մարդ է զոհվել:
Բանախոսը կարևորեց այն հանգամանքը, որ Բռնադատվածների օրը Հայաստանում նշվում է, իսկ երկրի նախագահի որոշմամբ նաև կառուցվել է բռնադատվածների հուշարձան: Պ.Հայրիկյանին միայն այն է մտահոգում, որ այդ օրվանը երկրում պատշաճ ուշադրություն չի դարձվում:

Hayrikyan needs attention towords the day of the imprisoned
On June 14 in Armenia is celebrated the day of imprisoned. Paruyr Hayrikyan the head of the Union for National Self-Determination touched upon that subject during the press conference.
According to the Union for National Self-Determination leader the Soviet union’s regime is equal to the genocide, which, however, has been realized not only against the Armenians but also all the people of the Soviet Union.
“We should remember that the Soviet dictatorship with its evil sides and we should condemn it to except its return radically,” Paruyr Hayrikyan mentioned, reminding that during the last 70 years of the Soviet Union around 100 million people died.
The speaker also attached importance to the fact that the Day of the Imprisoned is marked in Armenia, and by the order of the president of the country a memorial is put for the imprisoned. P. Hayrikyan is only concerned by the fact that no required attention is paid at the day in the country.