Ս. Մկրտչյան. Պետք է բարձրացնել դասագրքերի որակը
«Մենք մտածում ենք այսուհետ բարձրացնել դասագրքերի և ուսումնական գրականության որակը»,- հայտարարեց «Տաթև» գիտակրթական համալիրի տնօրեն, «Զանգակ 97» հրատարակչության տնօրեն Սոկրատ Մկրտչյանը` լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադառնալով դասագրքերի որակին վերաբերող խնդիրներին:
Դասագրքերի ստեղծման գործընթացն անկախության տարիներին Ս. Մկրտչյանը երկու փուլի բաժանեց` առաջինը մինչ օրս եղած շրջանն է, երբ կայանում էր դասագրքաստեղծությունը, երկրորդը` նոր պետք է մեկնարկի, որի ընթացքում պետք է շրջադարձային կերպով բարեփոխվի և բարձրացվի դասագրքերի որակը:
«Կարծում եմ 2-3 տարվա ընթացքում դասագրքաստեղծությունը կարող ենք հասցնել այն մակարդակի, որ մեզանից գոհ լինեն և’ մասնագետները, և’ հասարակությունը, և’ երեխաները»,- ընդգծեց հրատարակիչն ու հայտնեց, որ այս ուղղությամբ կատարվելիք աշխատանքներն արդեն սկսվել են:
Ս. Մկրտչյանի ղեկավարած գիտակրթական համալիրը քննարկումներ է կազմակերպում` ինչպես կլոր սեղանի, այնպես էլ ինտերնետային բանավեճերի տեսքով, որի արդյունքում մշակվելու են չափորոշիչներ, թե ինչպե՞ս պետք է ստեղծել դասագիրք և ինչպիսի՞ն պետք է լինի այն: Հենց այս նպատակով էլ համալիրը հանդիպումներ ու սեմինարներ է նախատեսում կազմակերպել նաև դասագիրք ստեղծող հեղինակների ու ստեղծագործական խմբի մյուս անդամների հետ:
«Մինչ օրս եղել են չափորոշիչներ, որոնցով գնահատվել են դասագրքերը, և Կրթության ու գիտության նախարարությունն ունեցել է չափորոշիչներ, որոնք օգտագործվում են մրցույթների ժամանակ, իսկ մենք փորձում ենք մշակել չափորոշիչներ` ինչպե՞ս պետք է ստեղծել դասագիրքը»,- մանրամասնեց Ս. Մկրտչյանն ու հավելեց, որ այդ գործառույթը վերաբերում է հրատարակիչներին, ովքեր դասագիրքը ստեղծելուց հետո այն ներկայացնում են համապատասխան պետական մարմնի դատին և ընտրությանը:

“We are going to improve the quality of textbooks and teaching literature,” Tatev Scientific-Educational Complex Director, Zangak-97 Publishing House Director Sokrat Mkrtchyan told reporters when speaking about textbook quality.
S. Mkrtchyan divided the textbook creation process in independent Armenia into two stages – the first is the period up to the present when textbook creation was being established, the second is the coming period when textbook quality should be improved.
“I think within the coming 2 or 3 years we will be able to raise textbook creation to a level to satisfy specialists, society and children,” the publisher stressed adding that they have already launched the works.
The Tatev Scientific-Educational Complex organizes discussions - both roundtables and online disputes - to work out criteria of making up a textbook. The Complex also plans holding meetings and seminars with textbook authors and creative group other members.
“So far, there have been criteria of textbook evaluation and the Education and Science Ministry had criteria for competitions, while we try to work out criteria of making up textbooks,” S. Mkrtchyan said adding that this function concerns publishers who after textbook creation submit them to proper state structure for approval.