«Մշակութային երկխոսություն»` ճապոնացի լուսանկարչի հետ
Բոլոր նրանք, ովքեր զբաղվում են պրոֆեսիոնալ կամ սիրողական լուսանկարչությամբ կամ գնահատում ու կարևորում են լուսանկարչության դերը այսօր Նարեկացի արվեստի միությունում ժամը 17:00-ին կարող են հանդիպել երկար տարիներ լուսանկարչության արվեստում իր ուրույն տեղը զբաղեցրած ճապոնացի հայտնի լուսանկարիչ Հայատո Իմանիշիի հետ: Այս մասին Aysor-ին հայտնեց ՆԱՄ հասարկայանության հետ կապերի պատասխանատու Նաիրա Հայրապետյանը:
Նշենք, որ ճապոնացի լուսանկարչի աշխատանքները ևս ցուցադրվում են ՆԱՄ-ում: Ցուցահանդեսի բացումը տեղի է ունեցել հունիսի 7-ին և գործելու է մինչև հունիսի 18-ը:
«Մշակութային երկխոսություն» ծրագրի շրջանակներում կազմակերպվելիք հանդիպման ընթացքում կքննարկվեն ինչպես Հայատո Իմանիշիի արվեստը, այնպես էլ լուսանկարչության ոլորտին առնչվող առանձնահատկություններն ու գաղտնիքները:
Տեղեկացնենք, որ ճապոնացի լուսանկարիչը ստեղծագործել սկսել է դեռ ուսանելու տարիներին: Այնուհետև ճանապարհորդել է աշխարհով մեկ և, լինելով Չինաստանում, Տիբեթում, Հնդկաստանում, Վրաստանում, Հայաստանում և այլուր` անկրկնելի լուսանկարներ է ստեղծել:
Հայաստանում ցուցահանդեսով ներկայանալու հիմնական պատճառն էլ Հայաստան կատարած ուղևորությունն է ու այն խորը տպավորությունը, որը Հ. Իմանիշին ստացել է այստեղի բնությունից, միջավայրից ու մարդկանցից:

«Культурный диалог» с японским фотографом Хаято Иманиши в Ереване
Сегодня в ереванском Центре искусств Нарекаци в рамках выставки известного японского фотографа Хаято Иманиши «Красота есть красота», все те, кто занимается любительским или профессиональным фото смогут встретиться с автором. Как сообщили корреспонденту Aysor в пресс-службе Центра искусств Нарекаци, выставке будет открыта до 18-го июня.
В рамках программы «Культурный диалог» посетители смогут обсудить с автором работ секреты и специфику искусства фотографии.
Отметим, что японский художник увлекся фотографией еще в студенческие годы. В работах Хаято Иманиши отображены быт и природа стран, которые фотохудожник посетил до Армении, все, что показалось ему прекрасным в Тибете, Камбодже, Непале, Индии, Грузии, Японии и других странах.
Основная причина организации выставки в нашей стране – путешествие Хаято Иманиши в Армению и Нагорный Карабах, а также его глубокие впечатления от природы и людей.