Գ. Մինասյան. Գնաճի տեմպերը մինչև տարեվերջ պետք է նվազեցվեն
Այսօր ասուլիսի ժամանակ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր, ֆինանասավարկային և բյուջետային հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանն անդրադարձավ Ազգային վիճակագրական ծառայության կողմից հրապարակված 2010 թվականի առաջին կիսամյակի տնտեսական տվյալներին:
Նշենք, որ ըստ վիճակագրական ծառայության` առաջին կիսամյակը Հայաստանը փակել է 6,7 տոկոս տնտեսական աճով: Բարձր են նաև ներմուծման և արտահանման աճի տեմպերը. 55,9 տոկոսի աճ՝ արտահանման և 24,4 տոկոսի աճ՝ ներմուծման բնագավառներում։
Ըստ Գ. Մինասյանի` գյուղատնտեսական ոլորտում արձանագրված 13,1 տոկոս անկումը պայմանավորված է, հիմնականում, ձմռան և գարնան ամիսներին ոչ բարենպաստ եղանակային պայմաններով: Խոսելով արդյունաբերության ոլորտում 12,3 տոկոս աճի մասին, պատգամավորը հիշեցրեց, որ հենց այս ոլորտում կառավարության կողմից հակաճգնաժամային ակտիվ միջոցառումներ են իրականացվել: Պատգամավորի գնահատմամբ` այդ ոլորտում նման աճը վկայում է, որ կատարված ներդրումները արդյունավետ էին:
«Սա, իհարկե, շատ ուրախալի է։ Համոզված եմ, որ այս ոլորտում արձանագրված աճը կպահպանվի մինչև տարեվերջ»,- ասաց նա՝ հատկանշական համարելով այն, որ բավական կայուն տվյալներ են ամրագրվել նաև ծառայությունների ու շինարարության մասով։
«Ծառայությունների ոլորտում նախորդ տարվա համեմատ արձանագրվել է 6,1 տոկոս աճ, իսկ շինարարության ոլորտում, ինչպես հայտնի է, անցած տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ գրանցվել է 4,1 տոկոս աճ»,- տեղեկացրեց ԱԺ պատգամավորը։
Պատգամավորը մտահոգություն հայտնեց, որ գնաճի տեմպերը Հայաստանում շարունակում են բավական բարձր մնալ` համեմատծ ընթացիկ տարվա բյուջեով նախատեսված 5,5 տոկոսը: Գ. Մինասյանի գնահատմամբ` նման պայմաններում գործադիրը պետք է ամեն ինչ անի, որպեսզի մինչև տարեվերջ գնաճը նվազի և տեղավորվի բյուջեում նշված շրջանակներում։

Г.Минасян: Темпы инфляции должны быть снижены до конца года
Председатель парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Гагик Минасян обратившись сегодня в ходе пресс-конференции к опубликованным Национальной статистической службой Армении экономическим показателям за первое полугодие 2010 года, отметил, что вызывают обеспокоенность высокие темпы инфляции.
По мнению депутата, в условиях продолжающегося высокого уровня инфляции по сравнению с предусмотренным в государственном бюджете 5,5%, исполнительная власть должна предпринять все возможное, чтобы снизить темпы инфляции и довести ее до конца года до предусмотренного бюджетом уровня.
Г.Минасян также отметил, что спад в сельскохозяйственной сфере обусловлен в основном неблагоприятными погодными условиями в зимние и весенние месяцы. Говоря о 12,3% росте в сфере промышленности, депутат напомнил, что именно в этой сфере правительством были реализованы активные антикризисные мероприятия. Согласно его оценке, подобной рост в промышленной отрасли свидетельствует об эффективности осуществленных инвестиций.
«Это, конечно, радует. Уверен, что рост в этой сфере сохранится до конца года», - сказал республиканец.
Депутат Республиканской фракции отметил, что довольно стабильные показатели зафиксированы и в сфере предоставления услуг. «В сфере предоставления услуг по сравнению с аналогичным периодом прошлого года зафиксирован 6,1% рост, а в сфере строительства – 4,1%», - сообщил Г.Минасян.