Սահակաշվիլին իրեն «դատապարտել» է իշխանության
Վրաստանում մշակվում է նոր սահմանադրության նախագիծ, որը երկիրը նախագահական կառավարման համակարգից կդարձնի խորհրդարանական: Ինչպես հաղորդում է «Կոմերսանտ.ռու»-ն, նոր մայր օրենքը, հնարավոր է, ընդունվի արդեն սեպտեմբերին, ինչը Միխայիլ Սահակաշվիլիին հնարավորություն կտա, նստելով խորհրդարանական աթոռին, պահպանել Վրաստանի իշխանությունը նաև 2013 թ-ից հետո, երբ կլրանա նրա նախագահության ժամկետը:
Նոր սահմանադրության նախագիծը հաստատվել է երկուշաբթի երեկոյան` պետական սահմանադրական հանձնաժողովի կողմից, որը ստեղծվել է նախորդ տարի նախագահ Սահակաշվիլու կարգադրությամբ: Նախագծին կողմ է քվեարկել հանձնաժողովի 47 անդամներից 44-ը:
Ինչպես նշում է թերթը, հանձնաժողովի ներկայացուցիչ Ավթանդիլ Դեմետրաշվիլին, բացատրելով փոփոխությունների էությունը, հայտնել է, որ նախագիծը միտված է Վրաստանը նախագահական հանրապետությունից խորհրդարանական դարձնելուն, որտեղ գլխավոր դերը վերապահված կլինի խորհրդարանական մեծամասնության կողմից ընտրված վարչապետին:
«Նախագահը երկրորդ պլան է մղվում կամ նույնիսկ` երրորդ: Առաջին դիրք է գրավում ժողովրդի կողմից ընտրաված խորհրդարանը և խորհրդարանական մեծամասնությամբ ձևավորված կառավարությունը»,- հստակեցրել է Ա. Դեմետրաշվիլին ու հավելել. «Բացի այդ` կամրապնդվեն անկախ դատական համակարգ ունենալու երաշխիքները: Դատավորները կնշանակվեն ցմահ»:
Հանձնաժողովի ներկայացուցչի խոսքերով, սահմանադրական նոր փոփոխություններն ուժի մեջ կմտնեն նախագահական ընտրություններից հետո` 2013 թ-ի դեկտեմբերից:

Михаил Саакашвили приговорил себя к власти
В Грузии разработан проект новой конституции, которая превратит страну из президентской в парламентскую республику. Новый основной закон может быть принят уже в сентябре, когда грузинский парламент вернется с летних каникул. Это позволит Михаилу Саакашвили, пересев в премьерское кресло, сохранить власть в Грузии и после 2013 года, когда истечет его второй президентский срок.
Проект новой конституции был утвержден вечером в понедельник государственной конституционной комиссией, созданной год назад указом президента Саакашвили. За проект основного закона проголосовали 44 члена комиссии из 47.
Как рассказал председатель комиссии Автандил Деметрашвили, суть проекта сводится к превращению Грузии из президентской республики в парламентскую, где ключевую роль будет играть выдвинутый парламентским большинством премьер.
"Президент отодвигается на второй или даже третий план. На первое место выходит избранный народом парламент и сформированное парламентским большинством правительство,— пояснил господин Деметрашвили.— Кроме того, будут усилены гарантии независимости судей. Они будут назначаться пожизненно". По его словам, новая редакция конституции вступит в силу после очередных президентских выборов, то есть в декабре 2013 года.