Ա. Բոժկո. Հայաստան է ժամանելու Ուկրաինայի արտգործնախարարը
Օգոստոսին Հայաստան կժամանի Ուկրաինայի արտգործնախարար Կոնստանտին Գրիշչենկոն, և երկու երկրների միջև կկնքվի ապօրինի ներգաղթի վերաբերյալ փաստաթուղթ, ինչպես նաև` կքննարկվեն երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր: Այդ մասին այսօր ասուլիսի ժամանակ հայտնեց Հայաստանում Ուկրաինայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեքսանդր Բոժկոն։
Դիվանագետն անդրադարձավ նաև իր պաշտոնավարման շրջանում երկու երկրների միջև տեղի ունեցած զարգացումներին` նշելով, որ Հայաստանի և Ուկրաինայի երկկողմ հարաբերություններում հիմնական գործոնը տնտեսական կապերն են։ Նա նկատեց, որ վերջին երեք տարիների ընթացքում երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը ավելացման միտում է դրսևորել, որը, չնայած գլոբալ տնտեսական ճգնաժամի հետևանքով 2009 թվականին կրճատվեց 30–40 տոկոսով, այնուամենայնիվ, պահպանում է մեծացման տեմպերը:
Ա. Բոժկոյի գնահատմամբ` բարձր մակարդակի վրա են նաև հայ-ուկրաինական քաղաքական հարաբերությունները: Նա նկատեց, որ Ուկրաինայի նոր նախագահ Յանուկովիչն արդեն 8 անգամ տարբեր առիթներով հանդիպել է ՀՀ նախագահ Սարգսյանի հետ։
Բանախոսը մտահոգություն հայտնեց միայն նրանից, որ Կիևի որոշմամբ ավարտվում է իր դիվանագիտական առաքելությունը Հայաստանում: Ըստ Ա. Բոժկոյի` դեսպանի պաշտոնից իր հեռացման մասին տեղեկությունը վաղաժամ տարածվեց, քանի որ նոր դեսպան դեռ չի նշանակվել, իսկ նա դեռ շարունակում է իր դիվանադիտական առաքելությունը:

Ukrainian Foreign Minister Konstantin Grishchenko will visit Armenia in August. A document on illegal immigration will be signed between the two countries, issues of mutual interest will be discussed, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Ukraine to Armenia Alexander Bozhko told a press conference.
The diplomat also addressed the developments between the two countries during his tenure noting that the main factor in Armenia-Ukraine bilateral relations is the economic contacts. He noted that tendencies of rise in commodity circulation are observed between the two countries over the past three years.
According to the Ambassador, Armenia-Ukraine political relations are also high-level. He noted that Ukrainian President Viktor Yanukovich has met with President Serzh Sargsyan on various occasions for 8 times already.
The Speaker regretted to say that his diplomatic mission in Armenia is completed by Kiev’s decision. According to Mr. Bozhko, information about his dismissal from Ambassador’s post was spread ahead of time since a new Ambassador has not been appointed yet, and Bozhko still continues his diplomatic mission.