Իրանը շարունակելու է ուրանի հարստացումը
Իրանը ցանկացած պարագայում շարունակելու է ուրանի հարստացման իր գործունեությունը: Համաձայն «Փրայմ-տասս-ի»` այս մասին նախօրեին հայտարարել է Իրանի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության ներկայացուցիչ Ալաեդդին Բորուջերդին` ի պատասխան ԱՄՆ պետդեպարտամենտի հայտարությանը, թե «Ռուսաստանի օժանադակումը «Բուշերին» վկայում է, որ Իրանին պետք չէ ուրանի սեփական հարստացման ծրագիր»:
«Իրանի հանդեպ պարտավորությունների համաձայն` Ռուսաստանը կապահովի վառելիքով Բուշերի ԱԷԿ-ը: Սակայն, համաձայն ազգային միջուկային էներգիայի զարգացման երկարաժամկետ ծրագրի, Իրանը նախատեսում է կառուցել 20 նմանատիպ բուշերական ռեակտորներ` 20 հազար մեգավատ էներգիա ստանալու համար: Նման խնդիր է դրել խորհրդարանը կառավարության առջև: Այդ էներգաբլոկների համար ևս պահանջվում է վառելիք », - ասել է պատգամավորը:
Նրա խոսքով` Թեհրանը շարունակելու է ուրանի հարստացման աշխատանքները, որն իրականացվելու է խիստ կանոնների և կանոնակարգերի համաձայն` սահմանված Միջազգային ատոմային էներգիայի գործակալության կողմից (ՄԱԳԱՏԷ), այս մասին հաղորդում է «Իտառ-Տասսը»:

Iran won’t stop uranium enrichment
Iran will carry on uranium enrichment, Prime-Tass quoted head of the Iranian parliament’s National Security and Foreign Policy Commission Alaeddin Borouujerdi as saying. The parliamentarian thus responded to the latest statement by White House spokesman Robert Gibbs. “Russia is providing the fuel, and taking the fuel back out,” Gibbs said on Friday. “It, quite clearly, I think, underscores that Iran does not need its own enrichment capability if its intentions, as it states, are for a peaceful nuclear program.”
Boroujerdi said that Moscow would supply enriched uranium for the Bushehr plant as Iran planned to build a dozen more nuclear plants in the future. “We in the parliament have tasked the government with producing 20,000 megawatts of nuclear electricity. That means setting up 20 power plants like Bushehr,” said Boroujerdi. “To supply the fuel needed for these power plants ... we should carry out (uranium) enrichment and we are doing it,” he said.
The delivery of nuclear fuel to the first unit of the Bushehr nuclear power plant in Iran will start on August 21, Rosatom Assistant General Director Sergei Novikov told Itar-Tass on Friday.