Դմիտրի Մեդվեդևը օգոստոսի 19-ին պետական այցով կժամանի Հայաստան
Հայաստանի Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով օգոստոսի 19-ին պետական այցով Երևան կժամանի ՌԴ Նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը տիկնոջ` Սվետլանա Մեդվեդևայի հետ: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ Նախագահի մամլո գրասենյակից:
Այցելության ընթացքում ՌԴ Նախագահը կայցելի Ծիծեռնակաբերդ`Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր, որտեղ ծաղկեպսակ կդնի Մեծ Եղեռնի զոհերի հուշարձանին: Այնուհետև ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի անունից` ի պատիվ ՌԴ Նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի, ՀՀ Նախագահի նստավայրում կտրվի պետական ճաշ:
Օգոստոսի 20-ին նախատեսվում է ՀՀ և ՌԴ նախագահների առանձնազրույց, որին կհաջորդեն երկու երկրների պատվիրակությունների մասնակցությամբ ընդլայնված կազմով բանակցություններ: Կստորագրվեն հայ-ռուսական ռազմավարական համագործակցության զարգացմանն ու ամրապնդմանն ուղղված մի շարք պայմանագրեր և համաձայնագրեր: Նույն օրը ՀՀ Նախագահի նստավայրում տեղի կունենա Սերժ Սարգսյանի և Դմիտրի Մեդվեդևի համատեղ մամուլի ասուլիսը:
ՌԴ Նախագահի պետական այցի շրջանակներում, Հայաստանի և Ռուսաստանի նախագահները կայցելեն Գյումրի` մասնակցելու «Պատվո բլուր» հուշահամալիրի բացման հանդիսավոր արարողությանը:
Պետական այցի ավարտին ՌԴ Նախագահը կմասնակցի նաև Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ-երկրների ղեկավարների` օգոստոսի 20-22-ը Հայաստանում անցկացվելիք ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովին:

Президент России посетит Армению 19 августа
По приглашению президента Армении Сержа Саргсяна 19 августа с государственным визитом Ереван посетит президент России Дмитрий Медведев с супругой – Светланой Медведевой.
Как сообщили в пресс-службе президента Армении, Д.Медведев посетит Мемориальный комплекс памяти жертв Геноцида армян “Цицернакаберд”, где возложит венок. Далее от имени президента Армении в честь президента России будет дан государственный обед.
20 августа президенты Армении и России проведут беседу тет а тет, после чего пройдут переговоры в расширенном составе. Будет подписан ряд договоров, направленных на укрепление и развитие армяно-российского стратегического сотрудничества. В резиденции президента Армении Д.Медведев и С.Саргсян выступят также с совместной пресс-конференцией.
Президенты Армении и России посетят также город Гюмри, где примут участие в торжественной церемонии открытия комплекса “Холм Чести”.
Президент России 20-22 августа примет участие также в неформальном саммите глав государств-участников ОДКБ.