Օբամա. Թուրքիան կարող է կորցնել Վաշինգտոնի վստահությունը
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման Թուրքիայի վարչապետ Ռաջեփ Թայիբ Էրդողանի հետ ունեցած զրույցում նախազգուշացրել է Անկարայի` Իսրայելի և Իրանի հետ հարաբերություններում Թուրքիայի որդեգրած դիրքորոշման վերաբերյալ: Այս մասին հաղորդում է «Израильские новости» գործակալությունը` հղում կատարելով «Financial Times»-ին:
Ըստ աղբյուրի, Օբաման հասկացնել է տվել, որ Թուրքիան կարող է կորցնել Վաշինգտոնի վստահությունը և զրկվել ամերիկյան ռազմամթերք գնելու հնարավորությունից:
«Թուրքիայում տեղի ունեցածը ստիպում է ԱՄՆ Կոնգրեսին երկմտել, թե արդյո՞ք կարող ենք հետագայում հույս դնել մեր գործընկերոջ վրա»,- հայտարարել է ԱՄՆ նախագահը:
Մինչդեռ, աղբյուրի փոխանցմամբ, Թուրքիան ցանկանում է ԱՄՆ-ից գնել անօդաչու ինքնաթիռներ` քուրդ զինյալների դեմ պայքարելու համար:

Обама: Конгресс США сомневается в союзничестве Турции
Президент США Барак Обама в беседе с премьер-министром Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом предупредил его по поводу позиции, которую занимает Анкара в отношении Израиля и Ирана, - сообщает агенство «Израильские новости» со ссылкой на газету "Financial Times".
Обама дал понять, что Турция рискует потерять поддержку Вашингтона и лишиться возможности закупать американское вооружение.
"Происходящее в Турции заставляет американский Конгресс сомневаться, в том, что он может и впредь рассчитывать на своего союзника", - заявил президент.
Между тем, Турция, согласно сообщениям, намеревается купить американские беспилотные самолеты для борьбы с курдскими повстанцами.