Ֆրանսիայի հարավում  տեղադրվել է Լենինի արձանը
Ֆրանսիայի հարավում գտնվող Մոնպելյե քաղաքում տեղադրվել է Լենինի երեք մետրանոց արձանը: Երկրի տարածքում բոլշևիկների առաջնորդի այս հուշարձանն առաջինն է, որ դարձել է «20-րդ դարի մեծագույն մարդիկ» կոմպոզիցիայի մասը:
Ինչպես հայտնում է «Վեստի.ռու-ն», կոմպոզիցիայի ցուցակում են նաև Շառլ դե Գոլլը, Ուինսթոն Չերչիլը և Ֆրանկլին Ռուզվելտը: Նախագծի հեղինակները համարում են, որ Լենինը առանցքային դեր է ունեցել անցյալ դարի պատմության մեջ:
«Այս ամենն անում եմ այն մարդկանց համար, ովքեր սիրում են պատմությունը: Նրանց համար, ովքեր չեն ցանկանում, որ ողբերգություններով ու զոհերով լի 20-րդ դարը ջնջվի մեր հիշողությունից»,-ասել է Լանգդոկ-Ռուսսիյոն նահանգի ղեկավար Ջորջ Ֆրեշը:

В Монпелье установили статую Ленина
В городе Монпелье на юге Франции установили трехметровую статую Ленина. Первая на территории страны скульптура лидера большевиков стала частью композиции, под названием "Великие люди XX века".
Как сообщает Вести.ру, в этот список также вошли Шарль де Голль, Уинстон Черчилль и Франклин Рузвельт. Как посчитали авторы проекта, Ленин сыграл ключевую роль в истории минувшего столетия.
"Я стараюсь для людей, которые любят историю. Для тех, кто не хочет, чтобы ХХ век, полный трагедий и жертв, стерся с нашей памяти", - говорит  Жорж Фреш, глава региона Лангедок-Руссильон.