Դ.Մեդվեդև. «Մենք ունենք դաշնակցային պարտավորություններ»
Այսօր Երևանում կայացած Հայաստանի և Ռուսաստանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Դմիտրի Մեդվեդևի համատեղ ասուլիսի ժամանակ Ռուսաստանի նախագահը հայատարարել է, որ Հայաստանը Ռուսաստանի դաշնակիցն է, իսկ Ռուսաստանն իր դաշնակցային պարտավորություններին լուրջ է վերաբերում:
Ի պատասխան լրագրողների այն հարցին, թե ինչպե՞ս կարձագանքի Ռուսաստանը, եթե Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության անվտանգության սպառնալիքներ ի հայտ գան, Դմիտրի Մեդվեդևը վստահեցրեց, որ իր գլխավորած երկիրը կարևորում է Հարավային Կովկասում խաղաղության պահպանման խնդիրն ու պատերազմական գործողությունների վերսկսման անթույլատրելիությունը:
«Մենք ունենք դաշնակցային պարտավորություններ: Հայաստանը մեր դաշնակիցն է»,- հավելելով` ընդգծեց ՌԴ նախագահը:
Այս առիթով Դ. Մեդվեդևը հիշեցրեց նաև, որ թե’ Հայաստանը և թե’ Ռուսաստանն անդամակցում են Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը, իսկ կազմակերպության պայմանագրում դաշնակից երկրների պարտավորությունները հստակ շարադրված են:
«Ուզում եմ վստահեցնել, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը լուրջ է վերաբերում իր դաշնակցային պարտավորություններին»,- ամփոփելով իր խոսքը` հայտնեց Դմիտրի Մեդվեդևը:

Дмитрий Медведев: "Армения наш союзник"
В рамках госвизита президента РФ Дмитрия Медведева сегодня в Ереване состоялась совместная пресс-конференция президентов Армении и России – Сержа Саргсяна и Дмитрия Медведева. Глава российского государства заверил, что Армения является союзником России, а Россия очень серьезно относится к своим союзническим обязательствам.
На вопрос журналистов, как отреагирует Россия, если появится угроза безопасности населения Нагорного Карабаха, Дмитрий Медведев отметил, что Россия понимает важность сохранения мира на Южном Кавказе и недопустимость возобновления военных действий.
“У нас есть союзнические обязательства. Армения наш союзник”, - в то же время завил российский президент.
Напомнив, что Армения и Россия являются членами ОДКБ, президент РФ заметил, что в договоре четко изложены обязательства союзнических государств.
“Я хочу заверить, что Россия серьезно относиться к своим союзническим обязательствам”, - подчеркнул президент России.