Ռուսական ռազմակայանի պատասխանատվությունն ընդլայնվում է
Հայաստանում ռուսական ռազմակայանների տեղակայման պայմանների մասին այսօր Երևանում ստորագրված արձանագրությամբ ընդլայնվում է ռուսական ռազմակայանի պատասխանատվությունը: Այս մասին այսօր հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի տարածքում ռուսական ռազմակայանի մասին 1995 թվականի մարտի 16-ին կնքված պայմանագրում փոփոխություններ կատարելու մասին թիվ 5 արձանագրությունը ստորագրվեց այսօր` Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի` Հայաստան կատարած պետական այցի շրջանակներում: Ինչպես հայտնի է` արձանագրությամբ նախատեսվում է, որ ռուսական ռազմակայանի տեղակայման ժամկետը նախկին 25-ի փոխարեն` կերկարաձգվի մինչև 49 տարի, ինչպես նաև` սահմանվում է, որ ռուսական կողմը օժանդակություն կցուցաբերի Հայաստանի անվտանգության ապահովման գործում:
«Այդ արձանագրություններով ոչ միայն երկարաձգվում է Հայաստանում ռուսական ռազմակայանի տեղակայումը, այլև ընդլայնվում է դրա աշխարհագրական և ռազմավարական պատասխանատվությունը»,- ստորագրված փաստաթղթի վերաբերյալ հայտնել է նախագահ Ս. Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահը, մանրամասնելով, նշել է նաև, որ եթե գործող պայմանագրով ռուսական կողմն ապահովում է Հայաստանի պետական սահմանի` բացառապես ԱՊՀ արտաքին սահման հանդիսացող հատվածի (Թուրքիայի ու Իրանի հետ) անվտանգությունը, ապա սույն արձանագրությամբ այդ սահմանափակումը վերացվում է:

Ответственность российской военной базы в Армении расширяется
Президент Армении Серж Саргсян на состоявшейся сегодня пресс-конференции отметил, что подписанный между Арменией и Россией протокол об условиях дислокации российской военной базы в Армении расширяет ответственность российской базы.
Напомним, протокол N5 о внесении изменений в договор о российской военной базе на территории Армении от 16 марта 1995 года был подписан сегодня в рамках государственного визита президента РФ Дмитрия Медведева в Армению. Протокол предусматривает продление срока дислокации базы с 25-и до 49-и лет, начиная с 1995 года. Он также предусматривает помощь российской стороны в обеспечении безопасности Армении.
«Протоколом не только продлевается срок пребывания российской базы в Армении, но и расширяется ее географическая и стратегическая ответственность”, - заявил глава армянского государства.
Серж Саргсян отметил, что если по действующему договору российская сторона обеспечивала исключительно безопасность участка, являющегося внешней границей СНГ (граница с Турцией и Ираном), то данный протокол снимает это ограничение.