Ա. Մանասյան. «Հայ-ռուսական հարաբերությունները խորացված են»
Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ստորագրված պայմանագիրը խորացրեց հայ-ռուսական հարաբերությունները։ Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման դիրքորոշում հայտնեց «Քաղաքական հետազոտությունների ակադեմիա» ՀԿ ղեկավար Ալեքսանդր Մանասյանը։
Խոսելով ՀԱՊԿ գործունեության մասին՝ նա նշեց, որ Հայաստանը չպետք է 100 տոկոսով իր անվտանգությունը կապի ՀԱՊԿ-ի հետ. «Մենք պետք է ստեղծենք մեր սեփական ռազմաարդյունաբերական համալիրը, պետք է կարողանանք արտաքին քաղաքական դաշտում ինքնուրույն դիմակայել Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից եկող վտանգներին»:
Մանասյանի խոսքերով, ՀԱՊԿ անդամ երկրներին միավորում է ընդհանուր անվտանգության պետական շահը. «Նախկին Խորհրդային Միության բազմաթիվ երկրներ, իրենց անվտանգության հարցը չկապելով ՆԱՏՕ-ի հետ, իրենց անվտանգության խարիսխ են համարում Ռուսաստանին, որն իր ռազմական ուժով կարող է լուծել շատ խնդիրներ»:
Ըստ Մանասյանի, եթե մինչև հիմա Ռուսաստանը պայմանագրով պարտավորված էր ապահովել Հայաստանի անվտանգությունը նախկին ԽՍՀՄ արտաքին սահմաններով, ապա այժմ խոսքն ակնհայտորեն վերաբերում է Նախիջևանի, արևմուտքում՝ Ադրբեջանի և հյուսիսում՝ Վրաստանով անցնող սահմաններին»,- ընդգծեց Ա. Մանասյանը։

Манасян: Новый протокол – это военная мощь РФ на нашей защите
Подписанный 20 августа в Гюмри протокол, по которому срок пребывания российской военной базы в Армении продлен до 2044 года, не только углубляет российско-армянское сотрудничество, но и служит безопасности границ РА. Такое мнение выразил сегодня в ходе встречи с журналистами заведующий кафедрой теоретической философии и логики ЕГУ, руководитель о/о «Академия политических исследований» Александр Манасян.
«Согласно подписанному между Арменией и Россией договору, Россия на этот раз уже обязуется участвовать и в безопасности тех наших границ, которые не являются границами бывшего СССР. Это граница, очевидным образом проходящая вдоль Нахиджевана, на западе – граница с Азербайджаном, а на севере – с Грузией», – отметил специалист, напомнив, что до последнего времени РФ была обязана защищать безопасность Армении только вдоль границы бывшего СССР.
По его словам, страны-члены ОДКБ (Организации договора о коллективной безопасности) объединяет общий интерес – вопрос государственной безопасности: не связывая эту проблему с НАТО, они опорой своей безопасности считают Россию, которая своей военной мощью может решить многое.
При этом А. Манасян подчеркнул, что, тем не менее, Армения не должна на 100% связывать свою безопасность с ОДКБ.
«У нас должна быть собственная военно-промышленная отрасль, мы должны быть способны самостоятельно противостоять угрозам на внешнеполитической сцене, идущим со стороны Азербайджана и Турции», – сказал А. Манасян.