Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունել է Շվեդիայի դեսպան Հանս Գունար Ադենին
Օգոստոսի 23-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունել է Շվեդիայի դեսպան Հանս Գունար Ադենին` Հայաստանում դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության տեղեկացմամբ` Էդվարդ Նալբանդյանը, բարձր գնահատելով երկու երկրների միջև հաստատված համագործակցությունը, շնորհակալություն է հայտնել դեսպան Ադենին` հայ-շվեդական հարաբերությունների զարգացման գործում ունեցած անձնական ավանդի համար:
Բարձր գնահատելով դինամիկ զարգացող երկկողմ հարաբերությունները` ինչպես նաև համագործակցությունը միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում` կողմերը կարևորել են Հայաստանի և Շվեդիայի միջև երկկողմ տնտեսական կապերի զարգացումը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստան- Եվրոպական Միություն համագործակցության շուրջ:
Դեսպանի խնդրանքով անդրադարձ է կատարվել արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին, ինչպես նաև` տարածաշրջանային այլ հարցերի:
Հանդիպման ավարտին, ի նշանավորումն հայ-շվեդական հարաբերությունների ամրապնդման գործում դեսպան Ադենի ներդրման, նախարար Նալբանդյանը ԱԳՆ հուշամեդալ է հանձնել Հանս Գունար Ադենին:

Э. Налбандян наградил посла Швеции памятной медалью МИД РА
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сегодня принял посла Швеции в Армении Ханса Гуннара Адена. Как сообщает пресс-служба МИД РА, встреча состоялась в связи с завершением дипломатической миссии Х.Г. Адена.
Согласно информации, высоко оценив деятельность посла, глава внешнеполитического ведомства Армении подчеркнул, что армяно-шведское сотрудничество развивается и укрепляется, в том числе в рамках международных организаций. Эдвард Налбандян поблагодарил посла за вклад, внесенный им в развитие связей между двумя странами.
Собеседники также коснулись вопроса сотрудничества между Арменией и ЕС. По просьбе дипломата, Эдвард Налбандян ознакомил его с последними процессами в области урегулирования карабахского конфликта.
В конце встречи за укрепление армяно-шведского сотрудничества посол Ханс Гуннар Аден был награжден памятной медалью министерства иностранных дел Армении.