Անկախ միջազգային գներից` Հայաստանում դրանք բարձրանում են
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախկին նախագահ Բագրատ Ասատրյանն անդրադարձավ հացահատիկի շուկայում այս տարի նկատված փոփոխություններին և նշեց, որ հացահատիկի գների վրա իր ազդեցությունունն ուեցավ և Հարավային Ամերիկայում, և Հյուսիասային Ամերկայում տիրող իրավիճակը, սակայն որոշիչ դերակատարությունուն ունեցավ Ռուսաստանը:
Բանախոսը հիշեցրեց, որ ՌԴ վարչապետը մինչև տարեվերջ արգելել է հացահատիկի արտահանումը. որոշում, որն ըստ Ասատրյանի, «հենց ռուս արտադրողների նկատմամբ դիվերսիա էր»:
ԿԲ նախկին նախագահը նշեց, որ այդ որոշումից հետո հացահատիկի շուկայում տեղի ունեցավ միջազգային գների թռիչք, սակայն հետագայում շուկան կայունացավ, որի պատճառները շատ էին:
Այդ պատճառներից Բ. Ասատրյանը նշեց, որ հացահատիկային շուկայում տեղի ունեցավ վերաբաշխում, մեծ եղավ այն դրական լուրերի դերը, որոնք ստացվեցին Կանադայից և Արգենտինայից:
«Պարզվեց, որ տարին այդքան էլ վատ չի լինելու Կանադայի, Արգենտինայի համար»,- ընդգծեց բանախոսը:
Ըստ նրա, վերջին երկու շաբաթների ընթացքում հացահատիկի միջազգային գները մոտավորապես 10 տոկոս նվազում են արձանագրում, սակայն Հայաստանում հացահատիկի գները բարձր են. ալյուրը 20-25 տոկոսով թանկացել է այն դեպքում, երբ «թանկացած ցորեն Հայաստան չէր ներկրվել»:
«Հայաստանում մեկ տնտեսական օրենք է գործում, եթե միջազգային շուկաներում գները բարձրանում են` այստեղ բարձրանում են, եթե գները իջնում են, Հայաստանում էլի բարձրանում են»,- շեշտեց Կենտրոնական բանկի նախկին նախագահը:

Our prices go up irrespective of international market situation
Ex-President of the Central Bank of Armenia (CBA) Bagrat Asatryan spoke about the situation in the grain market at a press conference mentioning that the grain prices were affected by the situation in South and North America, yet Russia played a decisive role in the market.
According to the speaker, Russia’s ban on grain exports “was a diversion against the very Russian grain producers.”
“The prices in the international grain market went up after suspension of grain exports from Russia but the situation stabilized later due to redistribution in the market and good news from Canada and Argentina which proved to be reaping a rich harvest,” Asatryan said in his remarks.
“Flour price went up 20-25 percent in Armenia, while Armenia has not yet imported grain at increased price. Prices in Armenia go up irrespective of the situation in the international market,” speaker stressed.