Անկախ միջազգային գներից` Հայաստանում դրանք բարձրանում են
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախկին նախագահ Բագրատ Ասատրյանն անդրադարձավ հացահատիկի շուկայում այս տարի նկատված փոփոխություններին և նշեց, որ հացահատիկի գների վրա իր ազդեցությունունն ուեցավ և Հարավային Ամերիկայում, և Հյուսիասային Ամերկայում տիրող իրավիճակը, սակայն որոշիչ դերակատարությունուն ունեցավ Ռուսաստանը:
Բանախոսը հիշեցրեց, որ ՌԴ վարչապետը մինչև տարեվերջ արգելել է հացահատիկի արտահանումը. որոշում, որն ըստ Ասատրյանի, «հենց ռուս արտադրողների նկատմամբ դիվերսիա էր»:
ԿԲ նախկին նախագահը նշեց, որ այդ որոշումից հետո հացահատիկի շուկայում տեղի ունեցավ միջազգային գների թռիչք, սակայն հետագայում շուկան կայունացավ, որի պատճառները շատ էին:
Այդ պատճառներից Բ. Ասատրյանը նշեց, որ հացահատիկային շուկայում տեղի ունեցավ վերաբաշխում, մեծ եղավ այն դրական լուրերի դերը, որոնք ստացվեցին Կանադայից և Արգենտինայից:
«Պարզվեց, որ տարին այդքան էլ վատ չի լինելու Կանադայի, Արգենտինայի համար»,- ընդգծեց բանախոսը:
Ըստ նրա, վերջին երկու շաբաթների ընթացքում հացահատիկի միջազգային գները մոտավորապես 10 տոկոս նվազում են արձանագրում, սակայն Հայաստանում հացահատիկի գները բարձր են. ալյուրը 20-25 տոկոսով թանկացել է այն դեպքում, երբ «թանկացած ցորեն Հայաստան չէր ներկրվել»:
«Հայաստանում մեկ տնտեսական օրենք է գործում, եթե միջազգային շուկաներում գները բարձրանում են` այստեղ բարձրանում են, եթե գները իջնում են, Հայաստանում էլի բարձրանում են»,- շեշտեց Կենտրոնական բանկի նախկին նախագահը:

Цены в Армении не вписываются в международные реалии
Экс-глава Центробанка Армении Баграт Асатрян считает, что на повышение цен на зерно повлияла ситуация и в Южной, и в Северной Америке, но решающую роль здесь сыграла Россия.
По его словам, решение премьера России Владимира Путина о запрете импорта зерна является “диверсией в отношении российских производителей”. Он отметил, что после этого решения цены на зерно на международном рынке резко возросли, однако в последствии рынок стабилизировался.
“В этом немалую роль сыграли положительные известия, полученные из Канады и Аргентины. Оказалось, что урожайный год там неплохой”, - сказал Б.Асатрян.
Он отметил, что в тчение последних двух недель международные цены на зерно упали примерно на 10%, но на армянском рынке этот фактор никак не отразился.
“Цена на муку в Армении повысилась на 20-25%, в то время как подорожавшего зерна в Армению еще не завозилось”, - подчеркнул Б.Асатрян.
“В Армении действует единственный экономический закон – если цены на международном рынке повышаются, это отражается и на местном рынке, но если эти же цены снижаются, то в Армении продолжают расти”, - заявил Б.Асатрян.