Ցույցեր Նյու-Յորքում` մզկիթի կառուցմանը կողմ և դեմ
Նյու-Յորքում բազմաթիվ ընդդիմադիրներ և կողմնակիցներ կազմակերպել են ցույցեր` մզկիթի կառուցման դեմ այն վայրում, որտեղ նախկինում կանգնած են եղել Առևտրի համաշխարհային կենտրոնի երկվորյակ-աշտարակները, որոնք պայթեցվել են 2001-ին իսլամիստների կողմից:
Ինչպես հայտնում է ռուսական Բի-Բի-Սի-ն, վկայակոչելով «Ասսոիշեյթիդ Պրեսս-ին», մզկիթի շինարարության ընդդիմադիրների թիվն ավելի շատ է, քան` կողմնակիցներինը:
Ցուցարարները ձեռքերին պահել էին «Ոչ մի մզկիթ թույլ չենք տա» կամ «Ասենք ո’չ ռասսիստական վախերին» կոչերով պաստառներ: Նրանցից շատերը, ովքեր եկել են ցույց տալու իրենց ընդդիմադիր կարծիքը, ուղիղ կապ են տեսնում իսլամի և 2001-ի իրադարձությունների հետ:
Նախագծին դեմ մարդիկ պահանջում են, որ մզկիթը որքան հնարավոր է հեռու լինի այն վայրից, որտեղ սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչության ժամանակ զոհվել է ավելի քան 2700 մարդ:

Opponents and supporters of the Mosque project in New York
Opponents of the mosque project in New York demand the mosque to be moved farther from the site where more than 2,700 people were killed on Sept. 11, 2001, Associated Press says.
Opponents of the $100 million project two blocks from the World Trade Center site appeared to outnumber supporters, the source informs.
Hundreds of impassioned demonstrators — all waving American flags, but separated into two groups by police — descended on the site of the proposed mosque near ground zero, with opponents chanting, "No mosque, no way!", informs the Associated Press.