Սփյուռքում կրթական ոլորտը ներդրումների կարիք ունի
«Այսօր Սփյուռքում խիստ անհրաժեշտություն է զգացվում կրթական ոլորտի մեջ ներդրումներ կատարելու` ֆինանսական և մարդուժի, Սփյուռքի մեջ կրթական ոլորտն առողջացնելու ու զարգացնելու առումով»,- հայտնեց Բեյրութում գործող Հայ կաթողիկե պատրիարքարանի դպրոցական հայագիտության զարգացման գրասենյակի տնօրեն Վարդան Թաշչյանը:
Վ. Թաշչյանի խոսքերով բազմաթիվ են Սփյուռքում կրթական խնդիրները, ու չնայած դրանցից շատերի ուղղությամբ որոշակի աշխատանք է տարվում, բայց շատ հարցեր համակարգային լուծում են պահանջում:
«Կա մանկավարժների վերապատրաստման խնդիր, այս իմաստով մենք կարիք ունենք հայագիտական նյութեր դասավանդող որակյալ մանկավարժների»,- հայտնեց Վ. Թաշչյանն ու հավելեց, որ առ այսօր Սփյուռքում գոյություն չունի հայոց պատմություն առարկայի դասավանդման հայեցակարգ:
Ըստ նրա, եթե Հայաստանում հայոց պատմության դասընթացն անցկացվում է այնպես, որ հայ երեխաները կերտվեն` որպես Հայաստանի քաղաքացիներ, ապա Սփյուռքում չգիտեն, թե ինչ են կերտելու հայ երեխաներից:
«Նույն հարցը վերաբերում է նաև հայերենին, քանի որ հայերենն առ այսօր տեղադրված չէ Սփյուռքի հայ երեխաների ինքնակայացման գործընթացում»,- նշեց Վ. Թաշչյանն ու հավելեց. «Քանի որ Սփյուռքում հայերենը որևէ ձևով առնչություն չունի երեխայի հետագա կյանքի հետ, այդ պատճառով էլ շատերը խորը չեն գիտակցում, թե ինչո՞ւ պետք է հայերեն սովորեն»:

В.Ташчян: Сфера образования в Диаспоре нуждается в инвестициях
«Сегодня в Диаспоре есть острая необходимость в реализации инвестиций в сферу образования как в смысле кадровых ресурсов, так и в финансовом плане», - сообщил глава офиса по развитию школьного арменоведения Армянской католической патриархии в Бейруте Вардан Ташчян.
«Актуальна проблема переподготовки учителей, и в данном контексте мы нуждаемся в квалифицированных преподавателях в сфере арменоведения», - сообщил В.Ташчян. По его словам, до сих пор в Диаспоре отсутствует концепция преподавания предмета «История Армении».
Согласно мнению В.Ташчяна, если в Армении процесс преподавания армянской истории реализуется таким образом, чтобы армянские дети воспитывались как граждане государства, то в Диаспоре не знают, в каком направлении проводить процесс обучения.
«Аналогичная проблема существует и в сфере обучения армянскому языку, поскольку армянский по сей день не внедрен в процесс самореализации армянских детей в Диаспоре», - отметил В.Дашчян. По его мнению, армянский язык никоим образом не соотносится с дальнейшей жизнью детей, и именно по этой причине многие не осознают всю важность его изучения.