Մինասի որմնանկարները շուտով կլինեն կառավարության շենքում
Մինչև նոյեմբերի 3-ը Մինաս Ավետիսյանի «Հանդիպում» և «Խաչքարի մոտ» որմնանկարները վերկանգնված տարբերակով կլինեն ՀՀ կառավարության թիվ մեկ մասնաշենքում: Այս մասին հրավիրված մամլո ասուլիսում ասաց ՀՀ մշակույթի նախարարության ժամանակակից արվեստի վարչության պետ Սոնա Հարությունյանը:
Նա նշեց, որ կառավարության կողմից 20 մլն դրամ է տրամադրվել Մինաս Ավետիսյանի վերոնշյալ որմնանկարների վերականգնման համար:
«Գումարն արդեն փոխանցվել է «Մինաս Ավետիսյան» հիմնադրամին, որն էլ իրականացնելու է վերականգնողական աշխատանքները: Դրանք կկատարվեն երեք փուլով. սեպտեմբերի 2-10-ը լինելու է որմնանկարների վերականգնման առաջին փուլը, երկրորդը կսկսվի սեպտեմբերի 26-ից, իսկ երրորդ փուլի աշխատանքները կլինեն հիմնականում Երևանում և մինչև նոյեմբերի 3-ը կտեղափոխվեն կառավարություն»,- ասաց Ս. Հարությունյանը` հավելելով, որ այժմ որմնանկարները գտնվում են Գյումրու էլեկտրոտեխնիկական գործարանի ճաշարանի մասնաշենքում:
Հարությունյանն ընդգծեց, որ կառավարության աշխատակազմի հետ արդեն պայմանավորվածություն կա` շաբաթը 1 անգամ կազմակերպել բաց դռների օր, որպեսզի հասարակությունը կարողանա ազատ մուտք գործել` դիտելու որմնանկարները և առնչվել Մինասի աշխատանքներին:
«Այսօր մեր ընտրած իտալական տարբերակը վերականգնողական նյութերից լավն է: Կարելի է ասել, որ դրանք կմոտեցնեն բնօրինակին, իսկ երկարակեցության խնդիրը 100 տոկոսանոց չէ, սակայն լավագույնն է»,- իր հերթին ասաց ռեստավրատոր Արժանիկ Հովհաննիսյանը:
Մասնագետները նշեցին նաև, որ որմնանկարներ վերականգնելը շատ ծախսատար աշխատանք է, և այս պահին շտապ միջամտության կարիք ունեն ևս վեցը, որոնք գտնվում են ծայրահեղ վատ վիճակում:

Frescoes by Minas to be restored and moved to Yerevan
Frescoes of a large cultural value, “At the Khachqar” (At the Cross-Stone) and “The Meeting” by great Armenian painter Minas Avetisian who colored the canteen of the Electrical Plant in Gyumri, will be restored and installed in Armenian government, said at the press conference director of the Modern Art Department of Armenia’s Ministry of Culture, Mrs Sona Haroutyunian.
She told that the country’s government had directed 20 million drams to restore Minas’ frescoes.
“This sum has already been transferred to the Minas Avetisian Foundation which will carry the restoration works. The works are divided into three stages: the first round will start on September 1 and will last till September 10; the second round will start on September 26, and the final, third, round will be carried out mainly in Yerevan. The frescoes will be placed at the government building by November 4,” said Mrs Haroutyunian.
She said that there is an agreement with government to give an access to the frescoes: once a week, during the open doors day, the public will have an opportunity to attend the place to feast eyes on the art of the great master.
A restorer, Arjanik Hovhannisian said, in his part, that “the chosen Italian method is the best restoration material.”
“We can even say that it will allow coming optimally close to the originals,” he said adding that there can not be a 100% guarantee of longevity for frescoes; however, “the best version was chosen,” he said.
Among highlights related to the restoration of frescoes, specialists said of six more works, which need donations and financial support to be restored.