Ավանում «Նարեկի» արձան բացվեց
Երևանի Ավան համայնքում այսօր տեղի ունեցավ Գրիգոր Նարեկացու «Մատյան ողբերգության» գրքին նվիրված «Նարեկ» հուշարձանի բացման արարողությունը, որին ներկա գտնվեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Ավանի Նարեկացի թաղամասի այգում գտնվող հուշարձանի կառուցապատումն ու բարեկարգումն սկսվել է 2009 թ.` թաղամասի ներբակային ապօրինաբար զբաղեցված հողամասերի և ավտոտնակների տեղում: Իր հերթին համայնքի այս այգին ստեղծվել էր Ավանի ղեկավարության, Երևանի քաղաքապետարանի, ինչպես նաև` փոխքաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի և ԱԺ պատգամավոր Ռուբեն Հայրապետյանի անմիջական օժանդակությամբ:
Հուշարձանի հեղինակն է Հրանտ Մատինյանը: Լրագրողների հետ զրուցում նա հայտնեց, որ արձանը ստեղծվել է կես տարվա ընթացքում` Իջևանի կարմիր բազալտից: Քանդակագործը նշեց, որ փորձել է արձանի միջոցով յուրովի անմահացնել Նարեկացու ստեղծածը:

Президент Армении принял участие в открытии памятника «Нарек»
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня участие в открытии памятника «Нарек», посвященного «Книге скорбных песнопений» армянского поэта и философа Григора Нарекаци, в административном округе Еревана Аван.
Работы по обустройству парка Нарекаци и строительству памятника начались в 2009 году на территории незаконно установленных гаражей и земельных участков. Парк был создан на средства административного района Аван, ереванской мэрии, а также при содействии вице-мэра Тарона Маркаряна и депутата парламента Армении Рубена Айрапетяна.
Как сообщил журналистам автор памятника «Нарек», скульптор Гамлет Матинян, он трудился над скульптурой в течение полугода и она стала своеобразным воплощением труда Григора Нарекаци.