Այս տարի շեշտը դրվել է Ավագ դպրոցի դասագրքերի հրատարակման վրա
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ «Զանգակ 97» հրատարակչության տնօրեն Սոկրատ Մկրտչյանը խոսեց դպրոցական դասագրքերի իրավիճակի շուրջ և նշեց, որ այս տարի գրեթե ավարտվում են Ավագ դպրոցների դասագրքերի հրատրակման աշխատանքները, չեն հրատարակվել 2 դասագիրք միջին դասարններում` կերպարվեստի և երաժշտության, և Ավագ դպրոցի 3 դասագիրք` կենսաբանություն, ֆիզիկա, քիմիա առարկաներից, որոնք նախատեսված են հումանիտար հոսքի համար:
«Վերջին 5 տարիների ընթացքում մնացած բոլոր առարկաների գծով բոլոր դասագրքերը հրատարակվել են և դասագրքերի փաթեթը կարծես ամբողջապես ունենք»,- շեշտեց Ս. Մկրտչայնը և հավելեց, որ 2011թ.-ին կհրատարկվեն նաև այս տարի չհարատարկված դասագրքերը, և դպրոցների բոլոր առարկաների գծով բոլոր դասագրքերի հրատարակումը կավարտվի:
Բանախոսը նշեց, որ այս տարի հիմնականում շեշետը դրված էր Ավագ դպրոցի դասագրքերի հրատարակման վրա. հրատարակվել է մոտ 10 անուն դասագիրք:
Ինչ վերաբերում է դասագրքրի բովանդակությանը, ապա Սոկրատ Մկրտչյանն ընդգծեց, որ այս տարվա դասագրքերը որակով ավելի բարձր են, քան նախորդ տարիների գրքերը:
Գիտելքիների առումով, Ս. Մկրտչյանը կարծիք հայտնեց, որ դասագրքերի բովանդակությունը բավարարում է, սակայն դասագրքերում չկա այն պաշարը, որ աշակերտը կարող է կիրառել իր առօրյայում:

The emphasis is on the publication of books for the senior school
Today on the meeting with the journalists the director of the “Zangak 97” publishing house Sokrat Mkrtchyan spoke about the situation of the text books and mentioned that the works on the books of senior school are almost completed. 2 textbooks for the middle classes on music and arts, 3 textbooks from biology, physics, chemistry, which are intended for the Humanities are not published yet.
“In the last 5 years we have had published the textbooks of all subjects and now we have almost the complete package of the textbooks,” S. Mkrtchyan mentioned and added that the publication of all the unpublished books will be completed in 2011.
The speaker mentioned that this year the emphasis is over the textbook publishing for Senior school. Around 10 of textbooks have been published.
As for the content of the books Socrat Mkrtchyan noticed that the textbook of this year is with much more quality than the books of the previous years.