Ռուսաստանը հանձնում է Թուրքիային ՄԱԿ ԱԽ ղեկավարությունը
Այսօր Թուրքիան մեկ ամսով ստանձնում է ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի ղեկավարությունը: Ղեկավարի լիազորությունները թուրքական կողմին հանձնելու է ԱԽ մշտական ամդամ Ռուսաստանը, հայտնում է Ռոսբալտը:
Թուրքիան ընտրվել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդ 2009 թվականին` 2 տարով, և արդեն մեկ անգամ ստանձել է ԱԽ ղեկավարությունը: Այս տարի Թուրքիայի ղեկավարությունը համընկնում է ՄԱԿ Գլխավոր Ասամբլեայի 65-րդ ամենամյա նստարջանի հետ, որը տեղի կունենա սեպտեմբերի 20-ից 22-ը:
Ինչպես հայտնում է աղբյուրը, սեպտեմբերի կեսերին Թուրքիայի նախագահ Աբդուլա Գյուլի և ԱԳ նախարար Ահմեթ Դավութօղլուի ղեկավարությամբ թուրք բարձրաստիճան պաշտոնյաների պատվիրակություն է մեկնելու Նյու Յորք` Գլխավոր Ասամբլեայի նստաշրջանի շրջանակներում երկկողմ և բազմակողմ հանդիպումների նպատակով:

Турция возглавила Совет Безопасности ООН
С 1 сентября Турция в течение месяца будет возглавлять Совет Безопасности ООН. Полномочия председателя структуры перейдет к стране от постоянного члена Совбеза — России, сообщает «Росбалт».
В 2009 году Турция была избрана непостоянным членом СБ ООН сроком на два года, и один раз уже возглавляла Совбез.
Начало председательства Турции совпадает с проведением ежегодного 65-го заседания Генеральной ассамблеи ООН, которое состоится с 20 по 22 сентября в штаб-квартире в Нью-Йорке.
Как сообщает источник, в середине сентября делегация высокопоставленных турецких официальных лиц, возглавляемая президентом Абдуллой Гюлем и министром иностранных Ахметом Давутоглу, отправится в Нью-Йорк для проведения двусторонних и многосторонних переговоров в рамках участия в заседании Генассамблеи.