Ռուսաստանը հանձնում է Թուրքիային ՄԱԿ ԱԽ ղեկավարությունը
Այսօր Թուրքիան մեկ ամսով ստանձնում է ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի ղեկավարությունը: Ղեկավարի լիազորությունները թուրքական կողմին հանձնելու է ԱԽ մշտական ամդամ Ռուսաստանը, հայտնում է Ռոսբալտը:
Թուրքիան ընտրվել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդ 2009 թվականին` 2 տարով, և արդեն մեկ անգամ ստանձել է ԱԽ ղեկավարությունը: Այս տարի Թուրքիայի ղեկավարությունը համընկնում է ՄԱԿ Գլխավոր Ասամբլեայի 65-րդ ամենամյա նստարջանի հետ, որը տեղի կունենա սեպտեմբերի 20-ից 22-ը:
Ինչպես հայտնում է աղբյուրը, սեպտեմբերի կեսերին Թուրքիայի նախագահ Աբդուլա Գյուլի և ԱԳ նախարար Ահմեթ Դավութօղլուի ղեկավարությամբ թուրք բարձրաստիճան պաշտոնյաների պատվիրակություն է մեկնելու Նյու Յորք` Գլխավոր Ասամբլեայի նստաշրջանի շրջանակներում երկկողմ և բազմակողմ հանդիպումների նպատակով:

Turkey is taking over a UN Security Council presidency, which starts on September 1 and will last for a month-long term, Rosbalt reported. The credentials and office were handed over from Russia, the UNSC Permanent Member.
Turkey joined the U.N. Security Council as a non-permanent member in 2009 for a two-year term, and has already once headed the organisation.
Turkey’s presidency jumps together with start of the annual 65th UN General Assembly, which will be held from September 20 to 22 at the headquarter in New York.
In mid-September, a delegation of senior Turkish officials with President Abdullah Gul and Foreign Minister Ahmet Davutoglu on the head will travel to New York to held bilateral meetings and multilateral talks within the framework of the UN General Assembly.