Աղթամարի եկեղեցու բացումը` 1 «կիսատ» քայլ առաջ
«Աղթամարի եկեղեցու բացման գործընթացի հետ քայլերը  ներպետական պայքարի արտացոլումն է»,- այսօր ասուլիսում հայտարարեց թուրք փորձագետ Զաֆեր Յորուքը, նշելով նաև, որ Թուրքիայում սակարկություններ են ընթանում` մի մասն ասում է եկեղեցու խաչը «դնենք», մյուս մասը` «չդնենք»:
Ըստ փորձագետի, քննարկվում է 90 տարվա մերժողականությունը. կա քաղաքական կամք, որը դեռևս թույլ է, բայց որը փորձում է պայքարել 90 տարվա մերժողականության դեմ: Զ. Յորուքը հավաստիացրեց, որ Թուրքիայի կառավարող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության ղեկավարությունը մի շարք բարեփոխումներ անելու հարցում վճռական է, բայց, ինչպես ամեն ոլորտում, «ընտրված կառավարության և չընտրված պետության միջև պայքար կա, այսինքն կառավարությունը կարող է իրականում չկառավարել»:
Թուրքիան Լոզանի պայմանագրով պարտավորություններ ունի ազգային փոքրամասնությունների խղճի ազատության առումով և, թուրք փորձագետը գտնում է, որ Աղթամարի եկեղեցու բացումն այդ պարտավորություններից մեկն է: Զ. Յորուքի կարծիքով, եկեղեցու «կիսատ» բացումը և՛ ճիշտ է, և՛ սխալ, քանի որ թեկուզ և կիսատ վիճակով բացումը` առանց խաչի, մեկ քայլ առաջընթաց է, որովհետև եթե ընդհանրապես հրաժարվեին բացելուց, ապա պատարագ էլ չէր լինի:

З. Йорук: Открытие церкви Ахтамар – «половинчатый», но шаг вперед
«Действия в связи с открытием церкви Ахтамар являются отражением внутригосударственной борьбы в Турции», - заявил сегодня в ходе встречи с журналистами турецкий политолог Зафер Йорук. Он также отметил, что в Турции сегодня идут спекуляции относительно установки креста на куполе церкви Ахтамар: часть общества выступает «за», а другая часть «против».
По словам политолога, сегодня есть политическая воля, которая пока не очень сильна, однако пытается бороться с 90-процентным отрицанием. З.Йорук заверил, что руководство партии «Справедливость и развитие» проявляет решительность в вопросе некоторых реформ, однако, как и во всех сферах, «между избранным правительство и неизбранным государством идет борьба».
Согласно Лозаннскому договору Турция имеет обязательства в отношении свободы совести национальных меньшинств и турецкий политолог считает, что открытие церкви Ахтамар – одно из этих обязательств. По мнению З.Йорука, «половинчатое» открытие церкви, то есть без установления креста на церкви, и правильно, и нет, поскольку это, некоторым образом – шаг вперед. Однако, если бы власти Турции отказались от открытия вообще, то в церкви Ахтамар не была бы проведена и литургия.