Փոխնախարար. Արբիտրաժը գերադասելի է դատարաններից
ՀՀ Արդարադատության փոխնախարար Նիկոլայ Առուստամյանն այսօր կայացած «Առևտրային արբիտրաժային ծառայությունների զարգացումը Հայաստանում» թեմայով հատուկ աշխատաժողովի ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ ներկայումս ուսումնասիրություններ են կատարվում արբիտրաժային ինստիտուտի հետ կապված օրենսդրական բացերը հայտնաբերելու ուղղությամբ:
«Այսօր խոշոր բացեր գոյություն չունեն, բայց մեր պրակտիկայում ընդունված երևույթ չի արբիտրաժային վարույթը: Սակայն դա հնարավորություն կտա թեթևացնել դատական մարմինների ծանրաբեռնվածությունը և առևտրային սուբյեկտներին հնարավորություն կտա իրենց վեճերը ինքնուրույն կարգավորելու: Այսօր ամբողջ աշխարհում կշեռքի ծանր նժարը ավելի շատ թեքված է արբիտրաժային վարույթի կողմը, քան` դատական մարմինների: Այսինքն, առևտրային կազմակերպությունները ավելի շատ այս ինստիտուտի միջոցով կարգավորմանն են գնում, քան դատական մարմինների միջոցով»,- ասաց փոխնախարարը:
Ն. Առուստամյանը, որպես գործնական խոչընդոտ, մատնանշեց իրավաբանական կորպուսի տեսական գիտելիքների ոչ լիարժեքությունը, ինչը շտկելու դեպքում, առևտրային կազմակերպությունների ղեկավարներին իրավաբանական խորհրդատվություն տալու ժամանակ հենց իրենք` իրավաբանները, կարող են հուշել և առաջարկել դիմել արբիտրաժ:
Ayosr-ի հարցին, թե դատական մարմինների ծանրաբեռնվածությունն ինչքանո՞վ կթեթևանա, եթե արբիտրաժային դատարանը լիարժեք գործի, փոխնախարարը պատասխանեց. «Այս ինստիտուտի կայացմամբ` ծանրաբեռնվածությունը բավականաչափ կթեթևանա: Եթե նայենք, որ քաղաքացիական գործերը 40 հզ. են լինում դատական մարմիններում, ապա 10-15 հզ-ը արբիտրաժային վարույթի միջոցով լուծում կստանա»:

Становление арбитражной системы облегчит деятельность судов
В настоящее время проводятся работы по выявлению пробелов, препятствующих становлению арбитражного института. Об этом заявил сегодня в беседе с журналистами заместитель министра юстиции Армении Николай Арустамян.
Отметим, что в Ереване сегодня открылась рабочая конференция по проблемам арбитражной системы, которая проводится в рамках программы Всемирного банка «Усиление арбитражной системы: техническое содействие» под патронажем министерства юстиции Армении. В конференции участвует около 60 экспертов, в том числе иностранных, из США, Великобритании и Франции.
«Становление арбитражной системы позволит существенно облегчить загруженность судов и предоставит возможность хозяйствующим субъектам самостоятельно регулировать споры. Сегодня во всем мире хозяйствующие субъекты предпочитают прибегать к этому институту, а не решать споры в суде», - отметил замминистра.
Н.Арустамян отметил, что одним из практических препятствий становления арбитражной системы в Армении является отсутствие необходимого объема знаний у юристов и надлежащей информированности общества о возможностях арбитража.
«Деятельность судебной системы в результате становление этого института будет в значительной степени облегчена.  Например, если в настоящее время ежегодно суды рассматривают около 40 тысяч гражданских дел, то 10-15 тысяч дел можно рассмотреть в арбитражном порядке», - отметил Николай Арустамян.