Հայերն ու ադրբեջանցիները կհանդիպեն ՀԿՍՀԿ ծրագրի շրջանակներում
Հարավային Կովկասում սահմանների համալիր կառավարման ռազմավարությունների (ՍՀԿ) մշակման և կատարելագործման ծրագրի շրջանակներում տարին մեկ անգամ տեղի կունենան հանդիպումներ Հայաստանի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև: Այդ մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ հայտնեց Հարավային Կովկասում սահմանների համալիր կառավարման ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Գրիգոր Մալենթյանը:
«Հայաստանի ներկայացուցիչներն ադրբեջանցի իրենց գործընկերներին հանդիպելու են տարվա մեջ մեկ անգամ, երբ որ Վրաստանում ծրագրի ղեկավարող խորհրդի նիստ տեղի կունենա: Իսկ այս հանդիպումից բացի հայ և ադրբեջանցի գործընկերները սահմանային հարցերով համագործկության եզրեր գրեթե չեն ունենալու»,- ասաց բանախոսը:
Ըստ Գրիգոր Մալենթյանի` ՀԿՍՀԿ ծրագիրը շատ պրագմատիկ մակարդակով է ստեղծված, քանի որ երկկողմանի համագործակցությունը նախատեված է Հայաստանի և Վրաստանի, ինչպես նաև` Վրաստանի և Ադրբեջանի միջև` առանձին-առանձին:
Նշենք, որ ՀԿՍՀԿ ծրագիրը իրականացվում է ԵՄ ֆինանսավորմամբ և կազմում է շուրջ 1,4 մլն եվրո: Ծրագրի նպատակը Հայաստանում, Վրաստանում և Ադրբեջանում սահմանների համալիր կառավարման սկզբունքների գործնական աշխատակարգերի ներդրումն է, ինչպես նաև ներգերատեսչական, միջգերատեսչական և միջազգային համագործակցության ընդլայնումն ու զարգացումը` մասնավորապես, Հարավային Կովկասի երկրների ԵՄ անդամ-պետույթունների և միջազգային կառույցների միջև:

Delegations from Armenia and Azerbaijan will meet once a year within the framework of the Integrated South Caucasus Border Management Program (ISCBMP), told media Chief of the ISCBMP Yerevan Office Grigor Maletian.
“Armenia’s delegation will meet once a year with counterparts from Azerbaijan traveling to Georgia for a session of the program’s governing border. This will be the only meeting between Armenian and Azerbaijani specialists on border control,” said Maletian. He described it as “there is none point of contact between the two parties.”
According to Maletian, the Integrated South Caucasus Border Management Program has quite a pragmatic platform as there is a bilateral cooperation between Armenia and Georgia, on the one hand, and between Georgia and Azerbaijan, on the other, separately.
The Integrated South Caucasus Border Management Program on Development of Strategy is a EU-backed and a EU-funded project at 1,4 million euros. The program’s aim is to build up appropriate operational and institutional capacity to manage borders in Armenia, Azerbaijan, and Georgia; to expand and develop regional and international cooperation between the South Caucasus nations, the European Union and international structures.