Հայերն ու ադրբեջանցիները կհանդիպեն ՀԿՍՀԿ ծրագրի շրջանակներում
Հարավային Կովկասում սահմանների համալիր կառավարման ռազմավարությունների (ՍՀԿ) մշակման և կատարելագործման ծրագրի շրջանակներում տարին մեկ անգամ տեղի կունենան հանդիպումներ Հայաստանի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև: Այդ մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ հայտնեց Հարավային Կովկասում սահմանների համալիր կառավարման ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Գրիգոր Մալենթյանը:
«Հայաստանի ներկայացուցիչներն ադրբեջանցի իրենց գործընկերներին հանդիպելու են տարվա մեջ մեկ անգամ, երբ որ Վրաստանում ծրագրի ղեկավարող խորհրդի նիստ տեղի կունենա: Իսկ այս հանդիպումից բացի հայ և ադրբեջանցի գործընկերները սահմանային հարցերով համագործկության եզրեր գրեթե չեն ունենալու»,- ասաց բանախոսը:
Ըստ Գրիգոր Մալենթյանի` ՀԿՍՀԿ ծրագիրը շատ պրագմատիկ մակարդակով է ստեղծված, քանի որ երկկողմանի համագործակցությունը նախատեված է Հայաստանի և Վրաստանի, ինչպես նաև` Վրաստանի և Ադրբեջանի միջև` առանձին-առանձին:
Նշենք, որ ՀԿՍՀԿ ծրագիրը իրականացվում է ԵՄ ֆինանսավորմամբ և կազմում է շուրջ 1,4 մլն եվրո: Ծրագրի նպատակը Հայաստանում, Վրաստանում և Ադրբեջանում սահմանների համալիր կառավարման սկզբունքների գործնական աշխատակարգերի ներդրումն է, ինչպես նաև ներգերատեսչական, միջգերատեսչական և միջազգային համագործակցության ընդլայնումն ու զարգացումը` մասնավորապես, Հարավային Կովկասի երկրների ԵՄ անդամ-պետույթունների և միջազգային կառույցների միջև:

Армяне и азербайджанцы встретятся в рамках программы СКУГ
В рамках Программы по разработке и усовершенствованию стратегии комплексного управления границами (СКУГ) на Южном Кавказе раз в год будут проходить встречи между представителями Армении и Азербайджана. Об этом сообщил сегодня в беседе с журналистами руководитель ереванского офиса Программы комплексного управления границами на Южном Кавказе Григор Малентян.
«Представители Армении будут встречаться раз в год со своими азербайджанскими коллегами в Грузии на заседании руководящего совета Программы. Кроме этой встречи, армянские и азербайджанские партнеры по вопросам границ не имеют точек соприкосновения для сотрудничества», - отметил Г.Малетян.
По словам Г.Малетяна, программа разработана на довольно прагматичном уровне, поскольку предусмотрено двустороннее сотрудничество между Арменией и Грузией, а также между Грузией и Азербайджаном, по отдельности.
Отметим, что Программа по разработке и усовершенствованию стратегий комплексного управления границами на Южном Кавказе реализуется при финансировании ЕС, стоимость программы составляет 1,4 млн. евро. Целью программы является внедрение действенного порядка работы по принципам комплексного управления границами в Армении, Грузии и Азербайджане, а также расширение и развитие межведомственного и международного сотрудничества, в частности, между странами Южного Кавказа, государствами-членами ЕС и международными структурами.