«YouTube»-ի տեսահոլովակի «գլխավոր հերոսի» անձը պարզվել է
Ինտերնետ ցանցում հայտնված զինծառայողների միջև ոչ կանոնադրական փոխհարաբերությունների վերաբերյալ տեսանյութի կապակցությամբ ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայությունը հայտնում է, որ սեպտեմբերի 17-ին ՀՀ ՊՆ ՌՈ-ից հաղորդում է ստացվել` ձեռնարկված օպերատիվ միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ինտերնետում տեղադրված ժամկետային զինծառայողներին ծեծի ենթարկելու և խոշտանգելու տեսանյութում պատկերվածը տեղի է ունեցել ս.թ. հուլիսին N զորամասի տարածքում:
ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ նույն զորամասի զինծառայող, մայոր Սասուն Միքայելի Գալստյանը, ոգելից խմիչքի ազդեցության տակ ծեծի և ծաղրուծանակի է ենթարկել զորամասի ժամկետային զինծառայողներ սերժանտ Գարիկ Նորայրի Հարությունյանին և շարքային Բակուր Ռոբերտի Եղիկյանին:
Փաստի առթիվ ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայության հատկապես կարևոր գործերի քննչական բաժնում ՀՀ քր. օր-ի 375 հոդ. 1-ին մասով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ և կատարվում է նախաքննություն:
Նշենք, որ Գարիկ Նորայրի Հարությունյանը և Բակուր Ռոբերտի Եղիկյանը քրեական գործով ճանաչվել են որպես տուժողներ: Նշանակվել են դատաբժշկական փորձաքննություններ, իսկ Սասուն Միքայելի Գալստյանին 18.09.2010թ. մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քր. օր-ի 375 հոդ.
1-ին մասով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Առգրավվել է բջջային հեռախոսը, որով տեսանկարահանվել են նշված գործողությունները: Կատարվում են տեսանկարահանող զինծառայողի, նրա հոր և եղբոր հարցաքննությունները: Քրեական գործի նախաքննությունը շարունակվում է:

Установлена личность «главного героя» видеоролика на «YouTube»
В связи с распространенным в Интернете видеороликом о неуставных отношениях в армии, следственная служба министерства обороны Армении заявляет, что согласно полученной 17-го сентября из Военной полиции информации, в результате предпринятых оперативных мероприятий установлено: случай избиения и пыток солдат срочной службы произошел в июле нынешнего года на территории воинской части N.
Как сообщает пресс-служба оборонного ведомства Армении, военнослужащий той же части, майор Сасун Микаелович Галстян, под воздействием алкоголя подвергал насмешкам солдат срочной службы сержанта Гагика Норайровича Арутюняна и рядового Бакура Робертовича Егикяна.
По данному факту в следственном отделе по особо важным делам следственной службы МО Армении возбуждено уголовное дело по статье 375 части 1 Уголовного кодекса РА, ведется предварительное следствие.
Отметим, что Гагик Норайровича Арутюнян и Бакур Робертович Егикян признаны, согласно уголовному делу, пострадавшими. Назначены судебно-медицинские экспертизы, а Сасуну Галстяну 18.09.2010г. предъявлено обвинение по признакам преступления, предусмотренным ч.1 ст. 375 УК РА. В его отношении в качестве меры пресечения выбран арест.
Конфискован сотовый телефон, с помощью которого была произведена запись вышеуказанного происшествия. Проводятся допросы солдата – автора видеоматериала, его отца и брата. Расследование уголовного дела продолжается.