Վարչապետն այցելել է Սիչուան նահանգ
Այսօր առավոտյան ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունը, որ այս օրերին գտնվում է Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունում, ժամանել են Սիչուան նահանգի Չենգդու կենտրոն, որտեղ Տ. Սարգսյանը հանդիպել է Սիչուանի նահանգապետ Ցզյան Ցզույ Ֆենինի հետ:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հանդիպման ժամանակ նահանգապետը շնորհակալություն է հայտնել Սիչուան նահանգում 2008թ. տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժի հետևանքները հաղթահարելու գործում Հայաստանի տրամադրած օգնության համար ու ներկայացրել նահանգի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակը, որը ՀՆԱ-ի ցուցանիշներով 9-րդն է ՉԺՀ-ում: Ցզյան Ցզույ Ֆենը հույս է հայտնել, որ նահանգի ներուժը կօգտագործվի երկկողմ համատեղ ծրագրերում:
Իր հերթին վարչապետը նշել է, որ այցի նպատակը տնտեսական հարաբերություններին նոր ազդակ հաղորդելն է, քանի որ հետաքրքրական շատ մտահղացումներ կան, և պետք է փնտրվեն տնտեսական համագործակցությունը զարգացնելու ուղիներ` դրանք բարձրացնելով քաղաքական մակարդակի: Տ.Սարգսյանը նաև հաջողված համագործակցության օրինակն է ներկայացրել` առաջին խոշոր հայ-չինական համատեղ «Շանսի-Նաիրիտ» սինթետիկ կաուչուկի ձեռնարկությունը:
ՀՀ վարչապետը տեղեկացրել է նաև, որ պատրաստված է համատեղ գործունեության ծրագրերի փաթեթ, որի իրականացման ուղղությամբ հարկ է ակտիվ աշխատանք տանել և ստացել է նահանգապետի պատրաստակամության հավաստիացումը` ընդգծելով, որ անհրաժեշտ է ջանքեր գործադրել տնտեսական հարաբերությունները խորացնելու ուղղությամբ:

Премьер-министр Армении посетил провинцию Сычуань
Делегация во главе с премьер-министром Армении Тиграном Саркисяном, которая в эти дни находится в Китайской Народной Республике, прибыла сегодня утром в административный центр провинции Сычуань Чэнду, где глава армянского правительства встретился с губернатором Цзян Цзюйфэном.
Как сообщает пресс-служба правительства, губернатор выразил благодарность за предоставленную Арменией помощь в деле ликвидации последствий разрушительного землетрясения 2008 года в Сычуани и представил социально-экономическую ситуацию в провинции, которая по показателям ВВП занимает 9-ое место в Китае. Цзян Цзюйфэн выразил надежду, что потенциал провинции будет использован в двусторонних совместных программах.
Тигран Саркисян в свою очередь отметил, что цель визита состоит в придании нового импульса экономическим отношениям.
Премьер-министр отметил, что есть много интересных замыслов и необходимо найти пути развития экономического сотрудничества, подняв их на политический уровень. В качестве примера успешного сотрудничества Т.Саркисян отметил первое крупное армяно-китайское совместное предприятие по производству синтетического каучука «Шаньси-Наирит».
В ходе встречи премьер-министр Армении сообщил, что подготовлен пакет программ по совместной деятельности, для реализации которого требуется активная работа. Губернатор Цзян Цзюйфэн заявил о готовности сотрудничать, подчеркнув необходимость активизации усилий для углубления экономического сотрудничества.