Տաթևի ճոպանուղին շահագործման կհանձնվի հոկտեմբերի 23-ին
Հոկտեմբերի 16-ին կտրվի «Տաթևի վերածնունդ» ծրագրի պաշտոնական մեկնարկը, որը ներառում է երեք հիմնական բաղադրիչներ` Տաթևի վանքի վերանորոգում, տարածքի համայնքների զարգացում և զբոսաշրջության ենթակառուցվածքների կառուցում:
Հոկտեմբերի 16-ին նաև կկայանա աշխարհի ամենաերկար` Տաթևի ճոպանուղու տեխնիկական բացումը: Ինչպես այսօր լրագրողներին տեղեկացրեց Ազգային մրցունակության հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Բեկոր Փափազյանը, ընթացքի մեջ են Գինեսի հետ բանակցությունները:
«Հոկտեմբերի 16-ին Տաթևի ճոպանուղու տեխնիկական բացման օրն է, իսկ հոկտեմբերի 23-ին ճոպանուղին կհանձնվի շահագործման. դա կլինի հանրային միջոցառում»,- շեշտեց Բեկոր Փափազյանը:
Նրա խոսքով` հոկտեմբերի 16-ի միջոցառումը հրավիրյալների` կառավարության, եկեղեցու, արտերկրի լրագրողների համար է, որի համար արդեն Հայաստանի քաղաքացիներից և համայնքներից ներողություն են խնդիրել: Ուրբաթ օրվանից մինչև կիրակի այդ տարածքը կազմակերպչական աշխատանքների պատճառով փակ է լինելու, սակայն ուղիղ եթերը հնավորություն կտա հետևելու միջոցառման ընթացքին:
«Հոկտեմբերի 23-ին բոլորին հրավիրում ենք, որ մեզ հետ միասին շահագործման հանձնեք ճոպանուղին և բացումը կատարենք»,- նշեց Ազգային մրցունակության հիմնադրամի գործադիր տնօրենը:

Открытие самой длинной канатной дороги – 23-го октября в Армении
Официальный старт программы «Возрождение Татева» намечается 16-го октября. Программа включает три основных компонента: восстановление храмового комплекса Татев, развитие сельских общин на сопредельной территории, а также строительство туристических инфраструктур.
16-го октября состоится техническое открытие самой длиной в мире канатной дороги к Татевскому монастырю. Как сообщил сегодня журналистам исполнительный директор Фонда национальной конкурентоспособности Бекор Папазян, проводятся переговоры с Книгой рекордов Гиннеса.
«16-го октября – день технического открытия канатной дороги к Татевскому монастырю, а 23-го октября канатная дорога будет сдана в эксплуатацию: это уже публичное мероприятие», - отметил Б.Папазян.
По его словам, в мероприятии 16-го октября примут участие только представители правительства, Армянской Апостольской церкви, иностранные журналисты. В течение двух дней эта территория будет закрыта в связи с проведением организационных работ, однако есть возможность наблюдать за мероприятием в прямом эфире.
«23-го октября мы всех приглашаем присутствовать на церемонии открытия и сдачи в эксплуатацию канатной дороги к монастырскому комплексу Татев», - сообщил Б.Папазян.