«Սահմանադրական կարգի դեմ գործողություններին չմասնակցել, չդառնալ հանցակից և հանցագործ»․ Կոչ՝ ոստիկաններին
02/05/2024 17:33
«Հայաքվե» նախաձեռնությունը բողոքի ակցիա է իրականացնում։
Հասարակական-քաղաքական գործիչ ավետիք Չալաբյանը ակցիայի ժամանակ խոսք ուղղեց իրավապահ մարմիններին․
«Այսօր ՀայաստանիՀանրապետության պատմության մեջ տեղի է ունեցել աննախադեպ իրադարձություն․ ներքին զորքերը փաստացի գրավել են ՀՀ տարածքում գտնվող Կիրանց գյուղը, շրջափակել են այն, սահմանափակել են քաղաքացիներ մուտքը այդ բնակավայր, որպեսզի գյուղի մի մասը հանձնեն մեր թշնամուն։ Սա մեր պատմության մեջ աննախադեպ իրադարձություն է։
33 տարի առաջ նույն այդ տարածքում՝ Ոսկեպար գյուղում Նոյեմբերյանի 20 ոստիկաններ, մարտնչելով այդ գյուղի համար, մեծ մասը զոհվել են․ 11 ոստիկան զոհվել է ադրբեջանական ՕՄՕՆ-ի հետ բախումում, ևս 3-ը մահացել են բանտերում։ Այսօր՝ 33 տարի հետո, Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանությունը փորձում է բռնազավթել այդ գյուղը՝ թշնամուն հանձնելու համար։ Սա ուղղակի աղետալի իրադարձություն է։ Սա նաև սահմանադրական կարգի դեմ ամենամեծ ոտնձգությունն է։
Այսօր ՀՀ իշխանությունը բռնազավթած անձը և խմբակը սահմանադրական կարգի տապալում են իրականացնում և փորձում են դրանում օգտագործել ոստիկանությանը։
Մենք ոստիկաններին զգուշացնում ենք, որ իրենք սահմանադրական կարգի դեմ գործողություններին չմասնակցեն, չդառնան հանցակից և հանցագործ, որովհետև հանցագործների խմբակը վաղ, թե ուշ, պատասխանատվություն է կրելու։
Ոստիկանները, որոնք մեր պետության ծառայողներն են և իրենց ծառայությունն իրականացնում են մեր կողմից վճարված հարկերով, չպետք է դառնան թշնամու գործակալների հանցակիցը։ Իսկ որ սրանք թշնամու գործակալներ են, այլևս ոչ մի կասկած չկա»։

Призыв к полицейским:  «Не участвовать в процессах против конституционного строя, не становиться соучастником и преступником»
02/05/2024 18:13
Призыв к полицейским: «Не участвовать в процессах против конституционного строя, не становиться соучастником и преступником»
Инициатива «Аякве» проводит акцию протеста.
В ходе акции к правоохранительным органам обратился общественный политический деятель Аветик Чалабян.
«Сегодня произошло беспрецедентное событие в истории Республики Армения. Внутренние войска фактически захватили находящееся на территории Республики Армения село Киранц, окружили его, ограничили въезд граждан к этому населенному пункту с целью сдачи части села нашему врагу. Это беспрецедентное событие в нашей истории.
На этом же месте, 33 года назад, 20 армянских полицейских воевали, многие из них пролили кровь, чтобы сегодня жители села нормально жили.
Находящиеся у власти лица нарушают конституционный строй и превращают полицейских в своих соучастников. Действия этих властей незаконны, поскольку нет никакого международного документа, по которому Армения признавала бы эти территории не своими.
Мы предостерегаем полицейских не участвовать в процессах против конституционного строя, не становиться соучастниками и преступниками, потому что рано или поздно группа преступников понесет наказание за свои деяния.
Полицейские, являющиеся служащими нашего государства и осуществляющие свою службу за счет налогов, которые мы платим, не должны становиться сообщниками вражеских агентов. Нет сомнения, что это агенты врага».