Արմեն Սարգսյանն իր հավատարմագրերն է հանձնել Կորեայի Նախագահին
Հոկտեմբերի 12-ին Կորեայի Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Արմեն Սարգսյանը իր հավատարմագրերն է հանձնել Կորեայի Նախագահ Լի Մյուն-բակին: Այս մասին տեղեկացնում են ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Հավատարմագրերի հանձնման արարողությանը հաջորդած զրույցի ընթացքում երկուստեք նշվել է, որ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելուց ի վեր Հայաստանի և Կորեայի միջև բարեկամական կապերն ու համագործակցությունը շարունակաբար զարգանում և ամրապնդվում են: Կարևորվել է երկու երկրների ղեկավարների փոխայցելությունների և քաղաքական երկխոսության ակտիվացումը, ինչպես նաև գործարար կապերի ընդլայնումը` առկա հարաբերությունները նոր մակարդակի հասցնելու գործում:
Դեսպան Սարգսյանը նշել է, որ Կորեայի մի շարք գործակալությունների և հիմնադրամների կողմից Հայաստանում իրականացվող ծրագրերը նպաստում են տարբեր ոլորտներում երկկողմ շփումների, կրթական և մշակութային փոխանակումների ընդլայնմանը: Միաժամանակ նա շեշտել է, որ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում բարձր որակավորում ունեցող հայ մասնագետների ներգրավումը կարող է լրացուցիչ խթան հանդիսանալ համատեղ ծրագրերի սկզբնավորման համար:
Նախագահ Լի Մյուն-բակը համոզմունք է հայտնել, որ Հայաստանի հետ համագործակցության նոր ոլորտներ գտնելու միջոցով հնարավոր կլինի ապահովել փոխշահավետ երկկողմ հարաբերությունների առաջխաղացում: Նա հաջողություն է մաղթել Հայաստանի նորանշանակ դեսպանին` երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման ու զարգացման իր առաքելությունն իրագործելու ընթացքում` խոստանալով կորեական կողմի աջակցությունը:

А.Саркисян вручил верительные грамоты президенту Кореи
Посол Армении в Южной Корее Армен Саркисян вручил накануне верительные грамоты президенту этой страны Ли Мен Баку, сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства этой страны.
В ходе беседы стороны отметили, что с момента установления дипломатических отношений дружественные связи и сотрудничество между Арменией и Южной Кореей развиваются и укрепляются. Собеседники подчеркнули важность взаимных визитов руководителей двух государств и активизации политического диалога, а также расширения деловых связей для достижения нового уровня в двусторонних отношениях.
Посол А.Саркисян сообщил, что реализуемые рядом корейских организаций и фондов в Армении программы содействуют двусторонним контактам в различных областях, расширению обмена в сфере культуры и образования. При этом А.Саркисян отметил, что вовлечение армянских специалистов в сферу информационных технологий может стать дополнительным стимулом для начала совместных программ.
Президент Ли Мен Бак сообщил, что поиск и нахождение новых сфер сотрудничества с Арменией предоставит возможность для обеспечения прогресса во взаимовыгодном двустороннем сотрудничестве. Президент Кореи пожелал новоназначенному послу Армении успехов в его миссии по укреплению и развитию двусторонних отношений, пообещав содействие корейской стороны.