Շուրջ 25 իրաքահայ ընտանիքներ եկամուտի աղբյուր ստացան
Արարատի մարզի Դարակերտ գյուղում տեղի ունեցավ իրաքահայ փախստականների համար հիմնված անասնապահական ֆերմայի և կաթի արտադրության կայանի պաշտոնական բացումը:
Անասնապահական ֆերման և կաթի արտադրության կայանը հիմնվել է Սեյվ դը չիլդրեն (Save the children) կազմակերպության կողմից` ԱՄՆ պետդեպարտամենտի Բնակչության, փախստականների և միգրացիայի գործակալության ֆինանսավորած ծրագրի շրջանակներում:
Սեյվ դը չիլդրենի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Իրինա Սաղոյանն իր խոսքում նշեց, որ ֆերման և կաթի արտադրության կայանը հնարավորություն կտան շուրջ 25 իրաքահայ ընտանիքների, որոնք դարձել են ֆերմայի բաժնետերեր, ստանալ եկամուտ և որպես սեփականություն ունենալ 1-3 կով:
«Իրաքի փախստականների ընտանիքները մեծ ներդրում են ունեցել այս բիզնեսի կայացման գործում: Բիզնեսը թույլ տվեց ստեղծել արդեն 9 աշխատատեղ: Հույս ունենք, որ աշխատատեղերի թիվը կաճի»,- շեշտեց Իրինա Սաղոյանը:
Դարակերտ գյուղում վերանորոգվել է նախկին անասանգոմը, գնվել է 24 կով և 25 հորթ, տրամադրվել են կթման, կաթի ստուգման և սառեցման սարքավորումներ: Աշխատակիցները լավ նորություն ունեին. նոր անասնագոմում արդեն մեկ հորթ էր ծնվել:

In Darakert village of Ararat region took place the official opening of the cattle ranch and the milk production station established for the Iraqi – Armenian refugees.
The cattle ranch and the milk production station has been established by the “Save the children” organization in the frameworks of the US state department inhabitants, a program financed by the refugees and migration agency.
The head of the Armenian office of the Save the Children organization Irina Saghoyan in her speech mentioned that the firm and the milk production station will give an opportunity to around 25 Iraqi-Armenian families, who have become the stakeholders of the firm, to get an income and as a property to have 1-3 cows.
“The families of the refugees of Iraq have had a rather big input in this business. The Business allowed creating 9 workplaces. We hope that the number of the workplaces will grow,” stressed Irina Saghoyan.
The former cattle house has been repaired, 24 cows have been bought and 25 calves, they have been taken for milking, as well as have been bought equipments for checking and for freezing. The employees had good news. There was a newly born calf in the cattle house already.