Հոկտեմբերի 14-ը Ստանդարտների միջազգային օրն է
Հոկտեմբերի 14-ը Ստանդարտների միջազգային օրն է: Ամեն տարի` արդեն 41-րդ անգամ, միջազգային գիտատեխնիկական հասարակությունը նշում է ստանդարտացման միջազգային օրը: Այս մասին հրավիրված մամլո ասուլիսում ասաց Ստանդարտների ազգային ինստիտուտի ղեկավար Ենոք Ազարյանը:
«Դա երախտագիտության նշան է ամբողջ աշխարհում հազարավոր մասնագետների համար, ովքեր մշակում են ստանդարտներ` ապահովելու արտադրանքի և ծառայությունների որակը, անվտանգությունը, առևտրի զարգացումը, ինովացիայի ներդրումը և ռեսուրսների խնայողությունը»,- ասաց Ե. Ազարյանը:
Ինչպես նշեց բանախոսը, միջազգային ստանդարտները մատչելի արտադրանքի նախագծման գործում ուղեցույց են հանդիսանում արտադրողի և ծառայություն մատուցողների համար:
«Միջազգային ստանդարտները հեշտացնում են յուրաքանչյուրի հասանելությունն արտադրանքին, կառույցներին և ծառայություններին: Դրանք հիմք են ապահովում նաև ինովացիոն տեխնոլոգիաների տարածման համար ինչպես զարգացած, այնպես էլ զարգացող երկրներում»,- ասաց Ե. Ազարյանը և հավելեց, որ դրանք խթանում են շուկայի արագ աճը և միջազգային առևտրի զարգացումը:
Հայաստանում, ըստ Ազարյանի, ստանդարտացման աշխատանքներ իրականացվում են տնտեսության այնպիսի գերակայող ուղղություններում, ինչպիսիք են էներգետիկան, տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, ճանապարհային տրանսպորտը, շինարարությունը, գյուղատնտեսությունը և այլն:

14 октября – Международный день стандартизации
14 октября ежегодно отмечается как Международный день стандартизации. Научно-техническая общественность во всем мире празднует эту дату уже в 41 раз, сообщил сегодня журналистам глава Национального института стандартизации Енок Азарян.
«Это знак признательности и дань уважения совместным усилиям десятков тысяч специалистов во всем мире, которые работают над созданием единых стандартов для обеспечения качества и безопасности товаров и услуг, развития торговли, внедрения инноваций и сбережение ресурсов», - сказал Е.Азарян.
Как отметил Е.Азарян, международные стандарты являются путеводителем в деле проектирования и создания доступной продукции как для производителей, так и тех, кто предоставляет услуги.
«Международные стандарты облегчают доступность каждого к товарам и услугам. Они обеспечивают базу также для внедрения инновационных технологий как в развитых государствах, так и развивающихся странах», - отметил Е.Азарян. Он подчеркнул, что международные стандарты стимулируют быстрый рост рынка и развитие международной торговли.
По словам Е.Азаряна, в Армении работы по стандартизации осуществляются в таких приоритетных направлениях, как энергетика, информационные технологии, дорожный транспорт, строительство, сельское хозяйство и т.д.