ՀՅԴ անդամ. Բաքվում անվտանգությունը բավական աչալրջորեն են ապահովել
Հոկտեմբերի 11-12-ին Բաքվում տեղի է ունեցել Ընկերվար Միջազգայնականի (Սոցինտերն) ԱՊՀ-ի, Կովկասի և Սև Ծովի հանձնախմբի ժողովը, որին մասնակցել են նաև ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ Մարիո Նալբանդյանը և Կիրո Մանոյանը: Այսօր տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ նրանք ներկայացրել են կատարած այցի մանրամասները: Հավաքի ընթացքում, ինչպես հայտնեց Մարիո Նալբանդյանը, քննարկվել են տարածաշրջանային հակամարտություններին, այդ թվում` Արցախի հարցին վերաբերող հարցեր:
Ըստ բանախոսների` Ադրբեջանը ներկայացնող, Սոցինտերնում խորհրդակցական կարգավիճակ ունեցող սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության համանախագահ Արազ Ալիզադեն իրենց կարծիքներն է ներկայացրել Արցախյան հակամարտության վերաբերյալ, «հարձակում գործելով հայկական դիրքերի վրա»: Սակայն, ինչպես նշեց Մարիո Նալբանդյանը, Կիրո Մանոյանն այդ ժողովի ընթացքում տվել է Ալիզադեի պատասխանները, ընդ որում` «պատասխանները դրական արձագանք են գտել համաժողովի մասնակիցների շրջանում»:
Բանախոսները հայտնեցին, որ Բաքվում տեղի ունեցած տարածաշրջանային համաժողովն առաջարկել է Սոցինտերնում լիիրավ անդամի կարգավիճակ ունեցող ՀՅԴ-ին, որը միակ լիիրավ անդամն է ԱՊՀ-ից, և խորհրդակցական կարգավիճակ ունեցող Ադրբեջանի սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությանը, ձևակերպել իրենց մոտեցումները Արցախյան հիմնահարցի կարգավորման սկզբունքների վերաբերյալ և դրանք ներկայացնել Փարիզում նոյեմբերի կեսին կայանալիք Սոցինտերնի ընդհանուր համաժողովին, որը, եթե կարողանա համադրել կողմերի մոտեցումները, կարգավորման վերաբերյալ բանաձև կընդունի:
Կիրո Մանոյանն ասաց, որ Բաքվում իրենց անվտանգությունը ապահովել են բավական աչալրջորեն, նույնիսկ հյուրանոցից նիստերի դահլիճ ընկած մի քանի հարյուր մետր ճանապարհը տեղափոխել են մեքենայով: Միայն օդանավակայանում Մարիո Նալբանդյանի մուտքի արտոնագրի հետ կապված խնդիրներ են եղել, և 5 ժամ ստիպված են եղել անցկացնել սպասասրահում: Մարիո Նալբանդյանը նշեց, որ, գուցե, խնդիրը տեխնիկական էր, թյուրիմացություն, ինչը պայմանավորված է նրանով, որ ինքը դեռ Հայաստանի քաղաքացի չէ, այլ Արգենտինայի:

К.Маноян: В Баку бдительно следили за обеспечением безопасности
Сегодня в ходе пресс-конференции член бюро АРФД Марио Налбандян и глава Центрального офиса «Ай Дата» и по политическим вопросам АРФ «Дашнакцутюн» Киро Маноян представили журналистами подробности визита в Баку. Как сообщил Марио Налбандян, в ходе заседания Социнтерна обсуждались региональные конфликты, в том числе вопросы, касающиеся нагорно-карабахского конфликта.
Напомним, 11-12 октября в Баку состоялось заседание регионального комитета Социнтерна стран СНГ, Кавказа и государств Черноморского бассейна, в котором участвовали также представители АРФ «Дашнакцутюн».
По словам членов АРФД, глава социал-демократической партии Азербайджана, имеющей консультативный статус в Социнтерне, Араз Ализаде представил мнения азербайджанской стороны о нагорно-карабахском конфликте, буквально «совершив атаку на армянские позиции». Однако, как отметил М.Налбандян, в ходе заседания Киро Маноян ответил Ализаде, при этом его ответы «получили положительный отклик среди депутатов заседания».
Представители АРФД также сообщили, что на собрании Социнтерна в Баку Армянской революционной федерации Дашнакцутюн и Социал-демократической партии Азербайджана было предложено сформулировать свои точки зрения о принципах урегулирования карабахской проблемы и представить их на всеобщем съезде Социнтерна, намеченном 15-16 ноября в Париже. «Если позиции сторон можно будет сопоставить, резолюция по урегулированию карабахской проблемы будет принята», - сообщил М. Налбандян.
Киро Маноян в свою очередь отметил, что в Баку довольно бдительно следили за обеспечением их безопасности, их перевозили на машине даже отрезок пути в несколько метров от гостиницы до зала заседаний. Возникли некоторые проблемы лишь в аэропорту в связи с визой на въезд Марио Налбандяна. Из-за этого они вынуждены были прождать в зале ожиданий аэропорта 5 часов. М.Налбандян отметил, что возможно, эта была чисто техническая проблема, недоразумение, обусловленное тем, что он является гражданином Аргентины, а не Армении.