Ռուսաստանի հայերի միությունը 10 տարեկան է
Այս տարի լրանում է Ռուսաստանի հայերի միության 10 ամյակը, որի առիթով նախատեսվում է կազմակերպել մի շարք միջոցառումներ Երևանում, Հայաստանի մարզերում, ինչպես նաև Արցախում: Այս մասին հրավիրված մամլո ասուլիսում ասաց Ռուսաստանի հայերի միության փոխնախագահ Վլադիմիր Աղայանը:
Ինչպես նա նշեց, իրենց կազմակերպած միջոցառումների նպատակն է ևս մեկ անգամ ամրապնդել Հայաստան-Սփյուռք կապերը:
«Ռուսաստանի հայերի միության և Համաշխարահային հայկական կոնգրեսի օրերը հոկտեմբերի 15-ին մեկնարկելու են Ստեփանակերտում, որտեղ լինելու են ներկայացուցիչներ ինչպես Միությունից, այնպես էլ Կոնգրեսից: Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը Արցախում կհանդիպի ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանին»,- ասաց Աղայանը` հավելելով, որ հանդիպման ժամանակ կքննարկվեն փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր:
Վ. Աղայանի խոսքով, հոկտեմբերի 17-ին իրենք լինելու են նաև Գյումրիում, որտեղ կազմակերպվելու են բազմաթիվ հանդիպումներ:
Նշենք նաև, որ միջոցառումների շրջանակում փորձի փոխանակման համար Ռուսաստանից Հայաստան են ժամանելու բժիշկներ, երաժիշտներ և այլ ոլորտի մասնագետներ:

Союз армян России отпразднует свое десятилетие в Армении и НКР
В Армении и Нагорном Карабахе 15-20 октября пройдет ряд мероприятий, приуроченных к десятилетию Союза армян России (САР). Об этом сообщил сегодня журналистам заместитель председателя САР Владимир Агаян.
По словам В.Агаяна, основной целью организованных мероприятий является укрепление связей Армения-Диаспора.
«Дни Союза армян России и Всемирного армянского конгресса стартуют 15-го октября в Степанакерте. Столицу НКР посетят известные представители САР и из Конгресса. Глава САР и Конгресса Ара Абраамян встретится с президентом Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакяном», - сказал В.Агаян. Заместитель председателя САР отметил, что в ходе встречи будут обсуждаться вопросы, представляющие взаимный интерес.
В.Агаян также сообщил, что 17-го октября делегация САР и Конгресса посетит Гюмри, где предусмотрена организация различных мероприятий.
Отметим, что в рамках мероприятий для обмена опытом из России в Армению прибудут врачи, музыканты и другие специалисты.