«Ադրբեջան. վանդալիզմ ինչպես միշտ». գրքի հեղինակ` Հայկ Դեմոյան
Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտը հրատարակել է ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանի «Ադրբեջան. վանդալիզմ ինչպես միշտ» պատկերազարդ գրքույկը (անգլերեն լեզվով), որն անդրադառնում է 2005թ. դեկտեմբերին ադրբեջանական բանակի կողմից Հին Ջուղայի հայկական գերեզմանոցի բարբարոսական ոչնչացմանը:
2005թ. դեկտեմբերին ադրբեջանական բանակի զինվորներն ու սպաներն ամբողջությամբ ոչնչացրեցին Հին Ջուղայի հայկական գերեզմանոցի հազարավոր եզակի խաչքարերն ու տապանաքարերը. դրանով նրանք ավարտին հասցրեցին վերջին երկու տասնամյակում Նախիջևանի և ողջ Ադրբեջանի տարածքի հայկական քրիստոնեական մշակութային ժառանգության իսպառ ոչնչացման պետական քաղաքականությունը:
Վանդալիստական այս գործողության ընթացքում Ջուղայի գերեզմանոցի միջնադարյան խաչքարերն ու տապանաքարերը վերածվեցին խճազանգվածի ու նետվեցին Արաքս գետը: Ներկայումս գերեզմանոցի տարածքում հրաձգարան է կառուցվել:
Չնայած գոյություն ունեցող լուսանկարային ու տեսագրական բազմաթիվ անհերքելի վկայություններին ու ապացույցներին, մինչ օրս որևէ միջազգային կազմակերպություն` այդ թվում ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն, համարժեք գնահատական չի տվել Ադրբեջանի կողմից պետական մակարդակով կազմակերպված և իրագործված այս վանդալիստական գործողություններին: Այս մասին տեղեկացանք Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտի լրատվական ծառայությունից:

“Vandalism as Usual” by Hayk Demoyan published
The Armenian Genocide Museum-Institute has published illustrated book "Azerbaijan: Vandalism as Usual" by Hayk Demoyan, which describes the barbaric demolition of the Armenian cemetery in Old Jugha in December 2005 by the Azerbaijani army.
In December 2005 soldiers and officers of the Azerbaijan army entirely destroyed thousands of unique cross-stones and tombstones in the Armenian cemetery of Old Jugha completing the state policy of destroying the Armenian Christian heritage in Nakhichevan and all across Azerbaijan.
The Armenian medieval cross-stones and tombstones of Old Jugha were fractured and thrown into Arax River. A shooting-range now operates in the place of the cemetery.
In spite of a lot of photo/video evidence, no international organization, including UNESCO, has given adequate response to the acts of vandalism planned and committed by Azerbaijan at state level.