Գ. Մինասյան. Թուրքիան պետք է քաղաքական կամք դրսևորի
«Թուրքական կողմը կա’մ պետք է վավերացնի հայ-թուրքական արձանագրությունները, կա’մ հայտարարի չվավերացնելու մասին: Ցանկացած այլ ձևակերպում` լուռ, անձայն դիվանագիտության մասին, խոսքեր են, որոնք փորձում են պատրանք ստեղծել միջազգային հանրության մոտ, թե ինչ-որ գործընթացներ Հայաստանի և Թուրքիայի դիվանագիտական հարաբերություններում ընթանում են»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց ԱԺ Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը:
Մինասյանի խոսքերով, բնականաբար, ոչ մի նման գործընթաց չկա. «Իրավիճակն այն փուլում է, որ թուրքական կողմը կա'մ պետք է կամք դրսևորի ու առանց նախապայմանի վավերացնի արձանագրությունները, կա'մ կրկին կամք դրսևորի և միջազգային հանրությանը տեղեկացնի, որ պատրաստ չէ առանց որևէ նախապայմանի վավերացնել դրանք»:
Հայ-թուրքական հարաբերությունների հետագա հնարավոր զարգացման մասին խոսելիս` ՀՀԿ պատգամավորը նշեց, որ թուրքական կողմը որևէ լուրջ քայլ չի կատարի այդ ուղղությամբ, քանի որ 2011-ի կեսերին Թուրքիայում սպասվում են խորհրդարանական ընտրություններ:
Միևնույն ժամանակ Գ. Մինասյանը հնարավոր է համարում այն, որ թուրքական իշխանության կողմից ապրիլի 24-ին ընդառաջ որոշ ռևերանսներ լինել, որոնք էական նշանակություն չեն ունենա արձանագրությունների վավերացման վրա:

Г.Минасян: Турция должна проявить политическую волю
Турецкая сторона должна либо ратифицировать армяно-турецкие протоколы, либо заявить о том, что не ратифицирует их. Такое мнение высказал сегодня журналистам председатель постоянной комиссии парламента по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, член Республиканской партии Армении Гагик Минасян.
«Любая другая формулировка о молчаливой дипломатии – лишь слова, чтобы создать у международного сообщества видимость о каких-то процессах, которые протекают в отношениях между Арменией и Турцией», - подчеркнул Г.Меликян.
По его словам, на данный момент нет никакого процесса между двумя странами. «Ситуация на том этапе, когда турецкая сторона должна либо проявить волю и ратифицировать протоколы, либо проинформировать международное сообщество о том, что не готова к ратификации документов без предварительных условий», - отметил Г.Минасян.
Говоря о возможных дальнейших развитиях в армяно-турецких отношениях, Г.Минасян отметил, что не ожидает каких-либо серьезных шагов от соседней страны до парламентских выборов в середине 2011 года года. При этом республиканец счел возможным, что Турция пойдет на определенные реверансы в канун 24 апреля, но они не окажут существенного влияния на ратификацию протоколов.