Ցեղասպանության մասին գիտաժողով` 20 երկրների մասնակցությամբ
Դեկտեմբերի 14-15-ը Երևանում կանցկացվի «Ցեղասպանության հանցագործությունը, կանխարգելում, դատապարտում և հետևանքների վերացում» խորագրով միջազգային գիտաժողով: Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչությունից:
Գիտաժողովին, որը նվիրված է Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի ընդունմանը, կմասնակցեն բազմաթիվ գիտնականներ շուրջ 20 երկրներից, այդ թվում ցեղասպանագիտության բնագավառում այնպիսի ճանաչված հեղինակություններ, ինչպիսիք են` Իվ Թերնոնը, Լեանդրո Դեսպուին, Իսրայել Չառնին, Վիլիամ Շաբասը, Թաներ Աքչամը, Թեսա Հոֆմանը, Ֆրենք Չոքը և այլոք:
Միջազգային գիտաժողովը կմեկնարկի Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթով և արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի բացման խոսքով: Գիտնականները կայցելեն նաև Ծիծեռնակաբերդ ու եղևնի կտնկեն Հիշողության պուրակում:

В Ереване состоится международная конференция по теме геноцида
В Ереване 14-15 декабря пройдет международная научная конференция на тему «Преступление геноцида, предупреждение, осуждение и ликвидация последствий», сообщает пресс-служба МИД Армении.
В работе научной конференции, которая посвящена принятию конвенции ООН «О предупреждении и наказании преступления геноцида», примут участие многочисленные ученые из порядка 20 стран, в том числе такие ведущие специалисты в сфере исследования геноцида, как Ив Тернон, Леандро Деспуи, Исраел Чарни, Вильям Шабас, Танер Акчам, Теса Гофман, Френк Чок и другие.
Международная научная конференция откроется выступлением президента Армении Сержа Саргсяна и приветственным словом министра иностранных дел Эдварда Налбандяна. Ученые также посетят Мемориал в Цицернакаберде и посадят ели в парке Памяти (15-го декабря в 08.30).
Научная конференция завершит свою работу 15-го декабря в 12.30 заключительным выступлением главы внешнеполитического ведомства Армении Эдварда Налбандяна.