Պետությանը ոչ միայն վերահսկողություն, այլև աջակցություն է պետք
«Մարդու իրավունքների պաշտպանության հիմնահարցը անմիջականորեն կապված է քաղաքացիական հասարակության ձևավորման հետ»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց Հանրային խորհրդի Քաղաքացիական հասարակության կայացման հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Հովհաննիսյանը:
Բանախոսի հավաստմամբ` ժամանակակից հասարակությունը հասկացել է, որ զուտ պետության կառավարման մեխանիզմների կիրառումը բավարար չէ մարդու իրավունքների լիակատար պաշտպանության համար:
«Մենք շատ լավ օրենքներ ունենք, բայց օրենքներով ապրելն այլ բան է: Պետությունը` որքան վերահսկողության, այնքան էլ աջակցության կարիք ունի»,- նշեց Հովհաննես Հովհաննիսյանը:
Այս տեսակետից, ըստ Հովհաննես Հովհաննիսյանի, խիստ կարևոր են հասարակության ինքակառավարման մեխանիզմները, իսկ այդ գործառույթը իրենց վրա պետք է վերցնեն հասարակական, ոչ պետական կազմակերպությունները:
Բանախոսը նաև անդրադարձավ հասարակական կազմակերպությունների հասցեին հնչող մեղադրանքներին, մասնավորապես` «գրանտակեր» գործունեության համար` նշելով, որ հասարակական կազմակերպությունների գործունեության համար բարենպաստ պայմաններ դեռևս չկան:
Հիշեցնենք, որ ուղիղ 60 տարի առաջ` 1948 թվականի դեկտեմբերի 10-ին, ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան ընդունեց մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագիրը, իսկ 1950 թվականից` Գլխավոր ասամբլեայի առաջարկով, տարբեր պետություններ և կազմակերպություններ դեկտեմբերի 10-ը սկսեցին նշել որպես մարդու իրավունքների միջազգային օր:

Государство нуждается не только в контроле, но и содействии
«Вопрос защиты прав человека непосредственно связан с формирование гражданского общества», - заявил сегодня журналистам председатель комиссии по становлению гражданского общества Общественного совета Армении Ованнес Ованнисян.
По словам О.Ованнисяна, современное общество осознало, что лишь использование механизмов государственного управления недостаточно для полноценной защиты прав человека.
«У нас очень хорошие законы, однако жить по законам – совершенно иное. Государство нуждается не только в контроле, но и в содействии», - отметил О.Ованнисян.
О.Ованнисян подчеркнул, что в данном контексте очень важны механизмы самоуправления общества, и эти функции должны взять на себя общественные и неправительственные организации.
Напомним, что 60 лет назад, 10-декабря 1948 года, Генеральная Ассамблея ООН приняла «Всеобщую декларацию прав человека». С 1950 года по предложению Генеральной Ассамблеи ООН различные государства и организации отмечают 10-ое декабря как Международный день прав человека.