Իրանում ազատ են արձակել մահվան դատապարտված Աշտիանիին
Իրանի իշխանություններն ազատ են արձակել քարկոծման միջոցով մահվան դատապարված 43-ամյա Սաքինե Մոհամմադի Աշտիանիին, ինչպես նաև նրա որդուն և փաստաբանին: Այդ մասին հաղորդել է Agence France-Presse-ը` վկայակոչելով գերմանական Anti-Stoning Committee իրավապաշտպան կազմակերպությանը:
Թեհրանը դեռևս որևէ մեկնաբանություն այս կապակցությամբ չի արել:
2006թ.-ին երկու երեխաների մայր Սաքինե Աշտիանիին դատապարտել էին մահվան` կախաղանի միջոցով` ամուսնու սպանությանը մասնակից լինելու մեղադրանքով:
2007թ.-ին մահվան դատավճիռը փոխարինվել էր 10 տարվա բանտարկության, սակայն ավելի ուշ, կնոջը կրկին դատապարտել էին մահվան, այս անգամ ամուսնական անհավատարմության մեղադրանքով. Աշտիանիին պետք է քարկոծեին:
Նույն տարվա աշնանը ձերբակալվել էին Աշտիանիի փաստաբանը, ինչպես նաև երկու գերամանացի լրագրողներ: Հաղոդվում էր, որ նրանք փորձել են հարցազրույց վերցնել Աշտիանիի որդուց:

Приговоренная к смертной казни иранка освобождена
Власти Ирана освободили приговоренную к смертной казни через побивание камнями 43-летнюю Сакинэ Мохаммади Аштиани (Sakineh Mohammadi Ashtiani), а также ее сына и ее адвоката. Об этом, согласно Лента.ру, сообщает Agence France-Presse со ссылкой на немецкую правозащитную организацию Anti-Stoning Committee.
Тегеран пока никак не прокомментировал это заявление.
В 2006 году мать двоих детей Сакинэ Аштиани приговорили к смертной казни через повешение за причастность к убийству своего мужа. В 2007 году смертную казнь заменили 10-летним тюремным сроком. Однако позже женщину снова приговорили к смертной казни, на сей раз за супружескую измену. Аштиани должны были забить камнями. Защитники женщины утверждали, что признания она дала под пытками.
Осенью этого года был задержан адвокат Аштиани, а также двое немецких журналистов. Сообщается, что они пытались взять интервью у сына Аштиани. Власти Ирана обвинили журналистов в шпионаже.