LINKS. Հայաստանում համամիտ են բանակցություններին` ԼՂՀ վերադարձին
Բրիտանական հեղինակավոր ոչ կառավարական LINKS կազմակերպության ղեկավար Դեննիս Սամիթն այսօր Երանում ներկայացրեց «Ղարաբաղ. խորը քննարկում» հետազոտությունը, որը 2010 թվականի հունիս-հուլիս ամիսներին իրականացվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի քաղաքական և հասարակական կազմակերպությունների շրջանում: Բրիտանացի փորձագետը հայտարարեց, թե ծրագիրը նպատակ ունի «Ղարաբաղյան հիմնախնդրի շուրջ լիարժեք քննարկումերի մթնոլորտ ձևավորևել»: Ուսումնասիրության ընթացքում LINKS-ի աշխատակիցները հանդիպումներ են ունեցել Հայաստանի 23 քաղաքական և 6 հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ: 22 կուսակցություն և 16 հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ հարցազրույցներ կազմակերպվել են նաև Ադրբեջանում:
Դեննիս Սամիթը տեղեկացրեց, որ հրապարակված է ուսումնասիրության միայն առաջին մասը, որը վերաբերում է Հայաստանին: «Հայաստանի քաղաքական ուժերի և ՀԿ-ների հանդիպման ժամանակ պարզ դարձավ, որ նրանց ղեկավարների մեծ մասը ժամանակին եղել է ղարաբաղյան պատերազմի անմիջական մասնակից, և Ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծումը նրանց համար անձնական հարց է»,- ասաց նա:
Ուսումնասիրության առաջին մասը հրապարակվել է անգլերեն և ռուսերեն և ներկայացնում է Հայաստանի քաղաքական և հասարակական կազմակերպությունների դիրքորոշումները` Ղարաբաղյան հիմնահարցի և դրա լուծման վերաբերյալ: Ըստ Դեննիս Սամիթի` նախատեսվում է հարցազրույցներ կազմակերպել նաև ԼՂՀ իշխանությունների և կոնֆլիկտի պատճառով Լեռնային Ղարաբաղից հեռացած ադրբեջանցիների հետ:
Նշենք, որ ուսումնասիրությունն իրականացվել է ԵՄ աջակցությամբ` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման Եվրոպական Գործընկերության շրջանակներում:
Ըստ հետազոտության` Հայաստանի կուսակցությունների և հասարակական կազմակերպությունների մեծ մասը Ղարաբաղյան հիմնահարցի լուծումը տեսնում է միայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում` նշելով, այդ ձևաչափին որևէ այլընտրանք չկա: Բոլոր կուսակցությունները համամիտ են, որ Թուրքիան չի կարող որևէ դերակատարություն ունենալ հիմնախնդրի լուծման գործընթացում` Ադրբեջանին բացահայտ աջակցելու պատճառով: Մի քանի քաղաքական գործիչներ ցանականում են, որ բանակցային գործընթացում մեծանա Եվրամիության դերը: Հայաստանյան կուսակցությունները նաև համամիտ են, որ ԼՂՀ իշխանությունները պետք է վերադառնան բանակցային սեղանի շուրջ:
«Հայկական կուսակցությունների զգալի մասը նաև մեղադրում է Ադրբեջանի իշխանություններին` փոխվստահության մթնոլորտի ստեղծման գործընթացում քաղաքացիական հասարակության մասնակցությանը խոչընդոտելու համար», - հայտնեց LINKS կազմակերպության ղեկավարը:

LINKS представила исследование «Карабах: глубокое обсуждение»
Исполнительный директор влиятельной британской неправительственной организации Links Деннис Саммут представил сегодня в Ереване исследование «Карабах: глубокое обсуждение», осуществленное в июне-июле 2010 года среди политических и общественных организаций Армении и Азербайджана.
Как отметил британский эксперт, исследование преследовало цель сформировать полноценную платформу для расширения дискуссий вокруг карабахского конфликта. Исследование основано на интервью с представителями 23 политических партий и 6 общественных организаций, в Азербайджане – 22 партий и 16 общественных организаций.
По словам Д.Саммута, опубликована лишь первая часть исследования, которая относится к Армении. «В ходе встреч с политическими силами и общественными организациями выяснилось, что большая часть их руководителей являются непосредственными участниками карабахской войны, и решение карабахского конфликта является для них личным вопросом», - сказал эксперт.
Денис Саммут отметил, что планируется также проведение подобного исследования, отражающего взгляды политиков НКР, а также покинувших из-за конфликта Нагорный Карабах азербайджанцев.
Отметим, что исследование осуществлялось при содействии Евросоюза в рамках проекта «Европейского партнерства во имя мирного урегулирования Нагорно-карабахского конфликта».
Согласно исследованию, большая часть политических партий и общественных организаций Армении видят урегулирование карабахского конфликта только в рамках Минской группы ОБСЕ, отмечая, что альтернативы этому формату нет. Все партии едины во мнении, что Турция не может играть какой-либо роли в процессе карабахского урегулирования с целью открытой поддержки Азербайджана. Некоторые политические деятели хотели бы активизации роли ЕС в переговорном процессе.
Политические силы Армении также едины во мнении, что власти НКР должны вернуться за стол переговоров.
«Значительная часть армянских партий также обвиняют власти Азербайджан в препятствовании участию гражданского общества в процессе формирования атмосферы взаимодоверия», - сообщил глава организации Links.