Ստորագրվել է ՀԱՊԿ խաղարարար ուժերի մասին հայտարարություն
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը` Մոսկվա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում, այսօր մասնակցել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանին:
Երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակի հաղորդմամբ` քննարկվել են օրակարգում ներառված երեք տասնյակից ավելի հարցեր, որոնք վերաբերել են ճգնաժամային արձագանքման համակարգի արդյունավետության բարձրացմանը, հավաքական անվտանգության համակարգի ուժերի և միջոցների կարգավիճակին, ռազմական և ռազմատնտեսական համագործակցությանը, տեղեկատվական անվտանգությանը և մի շարք այլ ոլորտներում ՀԱՊԿ գործունեության կարգավորմանն առնչվող հարցերի:
Նստաշրջանի ժամանակ մի շարք փաստաթղթերի ընդունմամբ` ՀԱՊԿ անդամ պետությունները հնարավորություն կունենան ավելի արդյունավետորեն և օպերատիվ արձագանքել ճգնաժամային իրավիճակների զարգացմանը: Փոփոխությունները պատրաստվել են ս.թ. հունիսին Ղրղզստանի հայտնի ողբերգական դեպքերից հետո, 2010թ. օգոստոսի 20-ին Երևանում կայացած ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ղեկավարների ոչ պաշտոնական հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն:
Հավաքական անվտանգության խորհրդում ստորագրվել է ՀԱՊԿ խաղարարար ուժերի մասին հայտարարություն, ընդունվել է ՀԱՊԿ անդամ պետությունների դեկլարացիա:
ՀԱՊԿ-ում նախագահությունը, նախնական պայմանավորվածության համաձայն, Ռուսաստանի Դաշնությունից փոխանցվել է Բելառուսի Հանրապետությանը:

В Москве подписано заявление о миротворческих силах ОДКБ
Президент Армении Серж Саргсян в рамках рабочего визита в Москву сегодня принял участие в сессии Совета коллективной безопасности Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ).
Как сообщили в пресс-службе президента, были обсуждены более тридцати вопросов повестки, которые касались повышения эффективности системы кризисного реагирования, статуса сил и средств системы коллективной безопасности, военного и военно-экономического сотрудничества, информационной безопасности и регулирования деятельности ОДКБ в ряде других областей.
Председательство в ОДКБ, согласно предварительной договоренности, было передано от Российской Федерации Республике Беларусь.
На Совете коллективной безопасности было подписано заявление о миротворческих силах ОДКБ, принята декларация государств-членов ОДКБ.
Принятием во время сессии ряда документов, государства-члены ОДКБ будут иметь возможность более эффективно и оперативно реагировать на развитие кризисных ситуаций.
Изменения были подготовлены после известных трагических событий в Кыргызстане в июне этого года, согласно договоренностям, достигнутым во время неформальной встречи глав государств-членов ОДКБ, состоявшейся в Ереване 20 августа 2010 года.