ՀՀ վարչապետ. «Եկել է ազատության ժամանակը»
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը այսօր Արմենիա Մարիոթ հյուրանոցում ներկա է գտնվել Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնի կողմից կազմակերպված «Արցախի ինքնորոշման իրավական ասպեկտները արդի միջազգային իրավական մարտահրավերների պայմաններում. Կոսովոյից առաջ և հետո» խորագիրը կրող համաժողովին:
Ընդգծելով, որ նման համաժողովները նպատակ ունեն խթանելու գիտական հետազոտությունները և կազմակերպելու մտքերի փոխանակություն, վարչապետը հիշեցրել է, որ երեկ մեր նորագույն պատմության կարևոր իրադարձություններից մեկի՝ Արցախի անկախության հանրաքվեի անցկացման 19-րդ տարեդարձն էր:
«Այս առումով Արցախի ինքնորոշման իրավական ասպեկտներին նվիրված համաժողովի բացումը մեզ ստիպում է խորհել ազատության գաղափարի մասին:
Ժամանակակից աշխարհն այլևս ավելի դժվար է համակերպվում բռնության ու ազատազրկման վրա հիմնված կայսրությունների առկայության հետ, չի հանդուրժում այդօրինակ միավորների գոյությունը:
Կարելի է վստահաբար ասել, որ եկել է ազատության ժամանակը:
Մեր ժողովրդի համար ազատությունը սոսկ գոյական չէ: Մենք ոչ միայն ականատեսն ենք եղել, այն երևույթի, որ հարյուրամյակներ շարունակ տարբեր կայսրությունները ճնշել ու փորձել են խեղդել ազատությունը, այլև զգացել ենք դա մեր մաշկի վրա:
Մենք հասկացել ենք, որ չենք կարողանա զարգանալ, եթե չլինենք ազատ, եթե չունենանք թե ներքին, թե արտաքին ազատություն: Անգամ ազատություն՝ ազատության մասին խորհելու, կամ ընդհանրապես խորհելու համար:
Իսկ այն, որ խորհելը միշտ հանգեցնում է այլախոհության, ասել կուզի՝ ազատության, աքսիոմատիկ ճշմարտություն է», - ինչպես հայտնում են ՀՀ Կառավարության մամուլի և տեղեկատվության վարչությունից, ասել է Տիգրան Սարգսյանը:

Премьер-министр Армении: Настало время свободы
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял участие в конференции «Правовые аспекты самоопределения Арцаха в условиях нынешних международных правовых вызовов: до и после Косово».
Отметим, что конференция организована Центром международного и сравнительного права.
Как сообщает пресс-служба правительства, Тигран Саркисян, подчеркнув, что такие конференции стимулируют научные исследования и обмен мнениями, напомнил, что вчера, 10-го декабря, отмечалась 19-ая годовщина проведения общереспубликанского референдума о независимости Нагорного Карабаха – одного из самых важнейших событий в новейшей истории Армении.
«В данном контексте, открытие конференции, посвященной правовым аспектам самоопределения Арцаха, заставляет нас задуматься об идее свободы», - отметил Т.Саркисян.
По словам премьер-министра, современный мир труднее приспосабливается с существованием империй, основанных на насилии и диктатуре и можно уверенно констатировать, что настало время свободы.
«Для нашего народа свобода – это не просто существительное. Мы не просто были свидетелями явления, когда на протяжении тысячелетий различные империи пытались задушить свободу, но и чувствовали это на себе», - подчеркнул Т.Саркисян.
Как отметил глава государства, армянский народ понял, что не сможет развиваться без свободы как внутренней, так и внешней. По его словам, свобода необходима даже для того, чтобы поразмыслить об этой же свободе.
«А то, что размышления всегда приводят к инакомыслию и, непременно, к свободе – аксиоматичная истина»,- заявил Тигран Саркисян.