ԱՄՆ-ն և Իսրայելը կոչ են արել Իրանին կատարել պարտավորությունները
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները և Իսրայելը` ի դեմս պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի և պաշտպանության նախարար Էհուդ Բարաքի, կրկին նախազգուշացրել են Իրանին միջուկային ոլորտում իր գործողությունների հետևանքների մասին և կոչ են արել կատարել միջազգային պարտավորությունները:
«Իսրայելի և ողջ տարածաշրջանի համար չկա ավելի մեծ վտանգ, քան Իրանի կողմից միջուկային զենքի ձեռքբերման հեռանկարը... ԱՄՆ-ը կանի ամեն ինչ, որպեսզի թույլ չտա, որ Իրանը ստանա միջուկային զենք: Եվ մեր միջազգային գործընկերների հետ մենք կիրառել ենք նոր խիստ պատժամիջոցներ, որոնք զգացվում են Իրանում: Իրանի ղեկավարությունը կանգնած է պարզ ընտրության առջև. միջազգային պարտավորություննեի կատարում կամ շարունակվող մեկուսացում և դրա հետևանքները»,- ասել է ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը, ուրբաթ երեկոյան ելույթ ունենալով մեծ ճառով, որը նվիրված էր Մերձավոր Արևելքում իրադրությանը:
Քլինթոնի հետ այդ հարցում համակարծիք էր և նրանից հետո ելույթ ունեցավ Իսրայելի պաշտպանության նախարար Էհուդ Բարաքը:
«Իսրայելի խնդիրն է թույլ չտալ, որ Իրանը միջուկային զենք ստանա... Իրանը ձգտում է ստեղծել միջուկային զենք»,- ասել է նա:
Միաժամանակ Բարաքն ընդգծել է, որ Իրանի շուրջ իրադրության կարգավորման հիմնական եղանակը պետք է մնա դիվանագիտությունը: Այս մասին հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:

Клинтон и Барак вновь призвали Иран  к выполнению обязательств
Соединенные Штаты Америки и Израиль в лице госсекретаря Хиллари Клинтон и министра обороны Эхуда Барака вновь предупредили Иран о последствиях его действий в ядерной сфере и призвали к выполнению международных обязательств.
«Для Израиля и всего региона сегодня не существует большей опасности, чем перспектива обретения Ираном ядерного оружия... США будут делать все, чтобы не допустить получения Ираном ядерного оружия. И вместе с нашими международными партнерами мы ввели новые строгие санкции, которые ощущаются в Иране. Руководство Ирана стоит перед ясным выбором: выполнение своих международных обязательств или продолжающаяся изоляция и последствия», - сказала госсекретарь США Хиллари Клинтон, выступая в пятницу вечером с большой речью, посвященной ситуации на Ближнем Востоке.
С Клинтон в этом вопросе солидаризовался и выступавший вслед за ней министр обороны Израиля Эхуд Барак.
«Задача Израиля - не допустить получения Ираном ядерного оружия... Иран стремится к созданию ядерного оружия», - сказал он.
Вместе с тем, Барак подчеркнул, что основным способом урегулирования ситуации вокруг Ирана должна оставаться дипломатия. Об этом сообщает РИА Новости.