ԱՄՆ-ն և Իսրայելը կոչ են արել Իրանին կատարել պարտավորությունները
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները և Իսրայելը` ի դեմս պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի և պաշտպանության նախարար Էհուդ Բարաքի, կրկին նախազգուշացրել են Իրանին միջուկային ոլորտում իր գործողությունների հետևանքների մասին և կոչ են արել կատարել միջազգային պարտավորությունները:
«Իսրայելի և ողջ տարածաշրջանի համար չկա ավելի մեծ վտանգ, քան Իրանի կողմից միջուկային զենքի ձեռքբերման հեռանկարը... ԱՄՆ-ը կանի ամեն ինչ, որպեսզի թույլ չտա, որ Իրանը ստանա միջուկային զենք: Եվ մեր միջազգային գործընկերների հետ մենք կիրառել ենք նոր խիստ պատժամիջոցներ, որոնք զգացվում են Իրանում: Իրանի ղեկավարությունը կանգնած է պարզ ընտրության առջև. միջազգային պարտավորություննեի կատարում կամ շարունակվող մեկուսացում և դրա հետևանքները»,- ասել է ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը, ուրբաթ երեկոյան ելույթ ունենալով մեծ ճառով, որը նվիրված էր Մերձավոր Արևելքում իրադրությանը:
Քլինթոնի հետ այդ հարցում համակարծիք էր և նրանից հետո ելույթ ունեցավ Իսրայելի պաշտպանության նախարար Էհուդ Բարաքը:
«Իսրայելի խնդիրն է թույլ չտալ, որ Իրանը միջուկային զենք ստանա... Իրանը ձգտում է ստեղծել միջուկային զենք»,- ասել է նա:
Միաժամանակ Բարաքն ընդգծել է, որ Իրանի շուրջ իրադրության կարգավորման հիմնական եղանակը պետք է մնա դիվանագիտությունը: Այս մասին հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:

The United States and Israel in the person of Secretary of State Hillary Clinton and Defense Minister Edud Barak again warned Iran against nuclear activities and called on Iran to carry out its international commitments.
“The prospect of obtaining nuclear weapons by Iran is the biggest threat to Israel and the entire region. U.S. will do its utmost to hinder Iran to obtain nuclear weapons. We have imposed new tough sanctions which are already perceptible in Iran. The Iranian leadership faces a clear choice – fulfillment of international commitments or continuous isolation with its consequences,” Secretary of State Hillary Clinton said in a speech Friday evening addressing the situation in the Middle East. Israeli Defense Minister Ehud Barak supported her opinion.
“Israel aims not to allow Iran to obtain nuclear weapons…Iran seeks to obtain nuclear weapons,” he said.
Meanwhile Barak stressed that diplomacy should remain the only way to settle the situation over Iran, RIA Novosti reports.