Freedom House-ը կոչ է անում վերականգնել պատժամիջոցները Մինսկի դեմ
Freedom House ամերիկյան իրավապաշտպան կազմակեպությունը ողջունում է Բելառուսում անցած նախագահական ընտրությունների առումով ԵՄ և ԱՄՆ միասնական դիրքորոշումը և կոչ է անում վերականգնել Մինսկի հանդեպ պատժամիջոցները, եթե Բելառուսի իշխանությունները շարունակեն հետապնդել ընդդիմությանը: Այս մասին հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին` վկայակոչելով կազմակերպության տարածած մամլո հաղորդագրությանը:
«Եթե Բելառուսի իշխանությունները երկու շաբաթվա ընթացքում հակառակ միջոցներ չկիրառեն, Եվրամիությունը պետք է վերականգնի Լուկաշենկոյի ռեժիմի դեմ պատժամիջոցները, որոնք ընդհատվել են 2008-ին: Ներկայիս իրավիճակը շատ ավելի վատն է, քան 2006 թվականին», - հայտարարել է Freedom House-ի ղեկավար Դևիդ Քրեմերը:
Անդրադառնալով դեկտեմբերի 19-ի ընտրություններին հետևած իշխանությունների գործողություններին, մասնավորապես` 19 ընդդիմադիր գործչի ձերբակալմանը, կազմակերպությունը նշում է, որ իշխանության ռեպրեսիվ մեթոդները չեն փոխվել:

Freedom House призывает к восстановлению санкций против Минска
Американская правозащитная организация Freedom House приветствует единую позицию США и ЕС по отношению к президентским выборам в Белоруссии и призывает к восстановлению санкций против Минска, если власти страны продолжат репрессии над оппозицией, сообщает РИА Новости со ссылкой на пресс-релиз организации.
«Если власти Белоруссии не предпримут полных обратных мер в течение двух недель, Европейский Союз должен восстановить санкции против режима Лукашенко, которые были приостановлены в 2008 году. Текущая ситуация представляется намного худшей, нежели в 2006 году, когда ЕС и США одновременно введи санкции против режима», - заявил глава Freedom House Дэвид Крэмер.
Касаясь поствыборных событий и ареста 19 оппозиционеров, Freedom House отмечает: «Действия государства в минувшее воскресенье ясно продемонстрировали, что прежние методы репрессий применяются так же, как и прежде», - отмечает Freedom House.