«Մարդակենտրոն ենք դարձել, մոռացել ենք տիեզերքի մասին»
Այսօր աշխարհում տեղի ունեցող կատակլիզմները, հիմնականում, կապված են մարդկային գործոնի հետ: 1899 թ.-ին աշխարհում կար 30 մլն կենդանի, այժմ` 15 մլն: Այսօր ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց աստղաբան Գուրգեն Հովհաննիսյանը:
«Մենք ավերում ենք գրեթե ամեն ինչ, անտառները վերացնում ենք: Մարդակենտրոն ենք դարձել, մոռացել ենք տիեզերքի մասին»,- շեշտեց աստղաբանը և հավելեց, որ կատակլիզմները պայմանավորված են նաև մագնիսական դաշտի փոփոխությամբ:
Աստղաբանի խոսքերով` կաթնասուն ձկների` ափ նետվելը պայմանավորված է հենց այդ փոփոխություններով. դարերով ձկները շարժվել են երկրի մագնիսական հոսանքների հետ և այժմ էլ լողում են նույն ուղղությամբ, սակայն արդյունքում հայտնվում են ցամաքում:
Ըստ նրա` մագնիսական հոսանքների փոփոխություների հետ է կապված նաև վերջին շրջանում տարբեր երկրներում գրանցված թռչունների զանգվածային անկումը:
«Իրականում, թռչունների անկումը շատ մեծ չափերի է հասնում»,- շեշտեց Գուրգեն Հովհաննիսյանը և հավելեց, որ անկման դեպքեր գրանցվում են նաև հեռավոր վայրերում, անտառներում` հեռու մարդկային աչքից, և այդ տեղեկություն չի հասնում հասարակությանը:

Астролог: Человечество забыло о связи с космосом
Происходящие сегодня в мире катаклизмы связаны в основном с человеческим фактором: в 1899 году в мире насчитывалось 30 млн. видов животных, а сегодня их число достигло 15 миллионов. Об этом сообщил сегодня журналистам астролог Гурген Ованнисян.
«Мы разрушаем практически все, уничтожаем леса. Человечество забыло о связи с космосом», - отметил астролог.
Он подчеркнул, что катаклизмы обусловлены также изменением магнитного поля планеты Земля. По словам астролога, массовый выброс на берег морских млекопитающих также обусловлен изменением магнитного поля. Как сообщил астролог, с эти изменением связана и массовая гибель птиц во всем мире. «В целом, происходят очень большие перемены, на которые в первую очередь реагируют животные», - сказал Г.Ованнисян.
По его словам, случаи массового падежа птиц зафиксированы также в лесах и отдаленных от глаз человека местах. «В действительности, массовая гибель птиц достигает более крупных размеров», - отметил астролог.
Астролог сообщил, что эти изменения в скором времени начнут влиять и на человечество. «Ожидается также гиперактивность Солнца, что приведет к техногенным катастрофам», - сказал он.