Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում պատերազմով շահագրգռված կողմ չկա
Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում պատերազմով շահագրգռված կողմ չկա: Այսօր «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը. Եռակողմ հանդիպման արդյունքները» թեմայով Երևան-Մոսկվա տեսակամուրջի ընթացքում նման տեսակետ հայտնեց Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
«Ռազմական գործողությունների իրական զարգացմամբ շահագրգռված չեն ո'չ ներքին կողմերը՝ Հայաստանը, Լեռնային Ղարաբաղն ու Ադրբեջանը, ո'չ էլ արտաքին խաղացողները՝ Ռուսաստանը, Եվրոպան և Ամերիկան»,- ասաց նա:
Խոսելով բանակցային գործընթացի մասին` Ալ. Իսկանդարյանը նշեց, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի իրական խնդիրն է պահպանել կողմերի միջև շփման հնարավորությունները և կապը: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երկրորդ խնդիրը, Իսկանդարյանի գնահատմամբ, այն է, որ հակամարտության կողմերը միայնակ չմնան:
«Եվ այս խնդիրը Մինսկի ձևաչափը իրականացնում է ավելի քան 18 տարի: Կատարում է լավ` հայտնի խնդիրներով, բայց այս փոխազդեցությունը շարունակվում է` չնայած այն հանգամանքին, որ ողջ ընթացքում մի քանի ճգնաժամային իրավիճակներ են եղել», - ասաց նա:
Ըստ բանախոսի` առաջին անգամ է, որ Ռուսաստանը գրեթե միանձնյա զբաղված է ԼՂ հակամարտության կարգավորմամբ:
«Իմ կարծիքով, բանակցային գործընթացի պատմության մեջ առաջին անգամ է, որ դա արվում է մյուս համանախագահների «քարտ բլանշով»»,- ասաց Ալ. Իսկանդարյանը:

Искандарян: Война в зоне карабахского конфликта никому не нужна
В зоне карабахского конфликта нет сторон, заинтересованных в войне, заявил сегодня директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян во время видеомоста Ереван – Москва на тему «Урегулирование нагорно-карабахского конфликта. Итоги трехсторонней встречи».
«В реальном развитии боевых действий не заинтересованы ни внутренние стороны – Армения, Нагорный Карабах и Азербайджан, ни внешние игроки – Россия, Европа и Америка», - сказал А.Искандарян.
Говоря о переговорном процессе, политолог подчеркнул, что реальной задачей Минской группы ОБСЕ является сохранение возможности контактов и общения между сторонами. По словам А.Искандаряна, второй задачей Минской группы ОБСЕ является интернационализация процесса, «чтобы армяне и азербайджанцы не были наедине, а, как минимум, с французами, русскими и американцами».
«И эту задачу Минский формат выполняет вот уже более 18-ти лет. Хорошо выполняет, с известными проблемами, но это взаимодействие продолжается, притом, что за все время процесс проходил несколько очень крупных кризисов», - отметил А.Искандарян.
По мнению политолога, при этом впервые за всю историю переговорного процесса Россия практически единолично занимается урегулированием конфликта.
«По-моему, впервые за всю историю переговорного процесса, это делается, похоже, что с карт-бланшем остальных сопредседателей», - сказал он.