Վանաձոր-Ֆիոլետովո երկաթգծի շինարարությունը կսկսվի այս աշնանը
Վանձոր-Ֆիոլետովո նոր երկաթգծի շինարարությունը նախատեսվում է սկսել այս տարի աշնանը: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանը հայտնեց, որ երկաթգծի կառուցման ծրագիրը ներկայումս գտնվում է կառավարությունում և այս կամ հաջորդ շաբաթ կհաստատվի, ինչից հետո մրցույթ կհայտարարվի նախագծման աշխատանքների կազմակերպման վերաբերյալ:
«Վերջին 40-45 տարում երկաթուղու շինարարական աշխատանքներ մեր երկրում չեն իրականացվել»,- ընդգծեց Մ. Վարդանյանը:
Նախարարի խոսքով, ֆինանսավորման շուրջ նախնական պայմանավորվածությունն ուժի մեջ է, ըստ որի ռուսական կողմը կատարելու է 50 % ներդրում, 50 %-ն էլ ֆինանսավորվելու է վարկային միջոցների հաշվին. «Հակաճգնաժամային ֆոնդից մեզ 49 մլն դոլարի չափ ֆինանսավորում է հատկացվելու»:
Նոր` 321 կմ-անոց երկաթգիծը կոչված է միացնելու Աղստաֆա-Իջևան-Հրազդան-Երևան երկաթուղային ուղղությունը Թբիլիսի-Գյումրի-Մասիս երկաթուղային ուղղության հետ և դրանով ապահովել ինչպես միջմարզային, այնպես էլ միջպետական փոխադրումների հնարավորությունների և արժեքի զգալի կրճատում: Երևան-Այրում հեռավորությունը երկաթգծով կկրճատվի 70-100 կմ-ով:
Անդրադառնալով Հյուսիս-Հարավ (Հայաստան-Իրան) երկաթգծին` նախարարը տեղեկացրեց, որ տեխնիկական առաջադրանքը ռուս գործընկերների հետ կազմվել է, ներկայումս աշխատանքներ են տարվում ֆինանսական միջոցների հայթայթման խնդրի լուծման ուղղությամբ. «Դրանից հետո ձեռնամուխ կլինենք տեխնիկատնտեսական հիմնավորման կազմմանը: Վերջինս բավական թանկ հաճույք է»,- նկատեց Մ. Վարդանյանը:
Հյուսիս-Հարավ նոր ռազմավարական և տնտեսական առաջնային նշանակություն ունեցող երկաթգիծը կոչված է կապել Պարսից Ծոցի նավահանգիստները Սևծովյան նավահանգիստների հետ` ապահովելով միջպետական բեռնափոխադրումներ, ունենալով մեծ նշանակություն հետագայում Հայաստանը երկաթուղային տարանցիկ երկիր դարձնելու գործում:

Строительство железной дороги Ванадзор-Фиолетово начнется осенью
Строительство новой железнодорожной ветки Ванадзор-Фиолетово предусмотрено начать уже осенью нынешнего года, сообщил сегодня журналистам министр транспорта и связи Манук Варданян.
По его словам, в настоящее время проект строительства железной дороги находится в правительстве и будет утвержден ориентировочно в течение недели, после чего объявят конкурс по организации проектных работ.
«За последние 40-45 лет в нашей стране не проводились работы по строительству железной дороги», - подчеркнул М.Варданян.
По словам министра, 50% инвестиций осуществит российская сторона, а 50% финансирования будет выполнено за счет кредитных средств: «Из антикризисного фонда будет предоставлено финансирование в размере 49 млн. долларов».
Новая железная дорога, протяженностью 321 километров, свяжет железнодорожное направление Агстафа-Иджеван-Раздан-Ереван с направлением Тбилиси-Гюмри-Масис, обеспечив тем самым возможность как межобластных, так и межгосударственных перевозок, а также значительное снижение их стоимости. Расстояние Ереван-Айрум сократится по железной дороге на 70-100 км.
Обратившись к проекту Север-Юг (Армения-Иран), министр отметил, что техническое предложение уже составлено вместе с российскими коллегами, в настоящее время ведутся работы по решению вопроса финансирования. «После этого мы начнем составление технико-экономического обоснования», - сообщил министр.
Отметим, что новая железнодорожная магистраль Север-Юг имеет первостепенное стратегическое и экономическое значение. Цель программы – связать порты Персидского залива с Черноморскими портами, обеспечивая межгосударственные транспортировки, и содействовать превращению Армении в дальнейшем в транзитную железнодорожную страну.