Ռուս փորձագետ. Նոր պատերազմը մեծ աղետի կհանգեցնի
Ղարաբաղյան խնդիրը չպետք է ռազմական լուծում ունենա, քանի որ դա մեծ աղետի կհանգեցնի: Այսօր տեղի ունեցած «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը. Եռակողմ հանդիպման արդյունքները» թեմայով Երևան-Մոսկվա տեսակամուրջի ընթացքում նման տեսակետ հայտնեց Ռուսաստանի Քաղաքական կոնյուկտուրայի կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Միխեևը:
«Իմ կարծիքով՝ խնդրի կայծակնային` հնարավոր ռազմական լուծմանը կողմերին մղելու և նրանց բորբոքելու փորձերն աղետի կհանգեցնեն», - ասաց Ս. Միխեևը:
Փորձագետի կարծիքով՝ հակամարտող կողմերն այս խնդիրը ռազմական ճանապարհով արագորեն, քիչ արյամբ և առանց հետևանքների լուծելու հնարավորություն չունեն: Ըստ բանախոսի` պատերազմի վերսկսման դեպքում` երկու կողմերից էլ ավելի քան հարյուր հազար մարդ կոչնչացվի, կդադարեցվեն ենթակառուցվածքային բոլոր միջազգային նախագծերը:
«Եթե այդ տարածքում կրկին պատերազմ սկսվի, ապա, ես կարծում եմ, որ բոլոր եվրոպական երազանքներին և նախագծերին վերջ կդրվի»,- ասաց Ս. Միխեևը` հավելելով, որ ռազմական գործողությունները կարող են հանգեցնել նաև երկարատև ահաբեկչական և պարտիզանական պատերազմի: «Այս ամենի հետևանքով կտուժեն բոլորը, ոչ ոք չի շահի»,- ընդգծեց նա:
Բանախոսի գնահատմամբ` պատերազմի դեպքում կառաջանան հսկայական ծախսեր, փախստականների մեծ հոսքեր, ինչը կվնասի տնտեսական իրավիճակին: «Բացի այդ` պատերազմը կվնասի և’ Հայաստանի, և’ Ադրբեջանի ներքաղաքական իրավիճակին», - հավելեց փորձագետը` շեշտելով. «Ավելի լավ է երկարատև բանակցություններ, քան տասնյակ հազարավոր մարդկանց արագ սպանություն»:
Խոսելով միջնորդական առաքելության հնարավորությունների մասին` բանախոսը կարծիք հայտնեց, որ հիմնական բանակցողը դառնալու հնարավորություն ունի Ռուսաստանը, սակայն հավելեց, որ չնայած հնարավոր բոլոր հռչակագրերին` կողմերի դիրքորոշումները 90 տոկոսով չեն համապատասխանում իրար:
«Ես կտրականապես դեմ եմ հակամարտության չլուծման ողջ պատասխանատվությունը Ռուսաստանի, ինչպես նաև` միջնորդների վրա բարդելուն: Սա, առաջին հերթին, երկու կողմերի խնդիրն է»,- ասաց ռուս փորձագետը:

Российский эксперт: Новая война приведет к кровопролитию
Важно не допустить военного решения карабахского конфликта, так как это приведет к крупной катастрофе. Такое мнение высказал сегодня российский эксперт, генеральный директор Центра политической конъюнктуры Сергей Михеев в ходе видеомоста Ереван-Москва на тему «Урегулирование нагорно-карабахского конфликта. Итоги трехсторонней встречи».
«Я считаю, что попытки толкать стороны на молниеносный, военный путь решения конфликта могут привести к кровопролитию и катастрофе», - сказал С.Михеев.
По мнению эксперта, конфликтующие стороны не имеют возможности для решения этого вопроса военным путем – быстро, с малой кровью и без последствий. С.Михеев отметил, что в случае возобновления войны, с обеих сторон будут убиты более сотни тысяч людей, будут приостановлены все международные инфраструктурные проекты.
«Если на этой территории вновь начнется война, думаю, всем европейским мечтам и проектам придет конец», - сказал С.Михеев. По его словам, военные действия могут привести также к длительной террористической и партизанской войне. «Вследствие этого пострадают все, а выигравших не будет», - подчеркнул эксперт.
По оценке эксперта, в случае войны появятся огромные расходы, большие потоки беженцев, что нанесет ущерб экономической ситуации. «Кроме того, война дестабилизирует внутриполитическую ситуацию как в Армении, так и в Азербайджане», - отметил эксперт. «Лучше длительные переговоры, чем быстрое истребление десятков тысяч людей», - подчеркнул С.Михеев.
Обратившись к международным посредническим миссиям, эксперт выразил мнение, что возможность стать основным переговорщиком имеет Россия. При этом С.Михеев отметил, что, несмотря на всевозможные декларации, позиции сторон на 90% не совпадают.
«Я категорически против того, чтобы вся ответственность за нерешенность конфликта возлагалась на Россию, а также на посредников. Это в первую очередь является проблемой двух сторон», - сказал российский эксперт.