Սևանա լիճ 60 մլն դրամի մանրաձուկ բաց կթողնվի
Այսօր ՀՀ բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ խոսեց 2011 թ.-ի նախարարության գերակա ծրագրերի և նախագծերի շուրջ: Նախարարը գերակա ուղղություներից նշեց Սևանա լճում էնդեմիկ ձկնատեսակների պոպուլյացիայի համալրման ուղղությամբ աշխատանքները:
«Սևանա լճում մանրաձկան պաշարների ուղղությամբ` նախատեսված է 60 մլն դրամի շրջանակներում լիճ բաց թողնել շուրջ 170 հազար գեղարքունի տեսակի մանրաձուկ` 5 գրամ և ավելի, և 200 հազար ամառային իշխան` 3 գրամ և ավելի»,- ընդգծեց բնապահպանության նախարարը:
Ըստ Ա. Հարությունյանի` 2011թ.-ին շարունակվելու են Սևանա լճի ափամերձ տարածքների մաքրման աշխատանքները` 2010թ.-ին ներկրված «Վոթերմաստեր կլասիկ 3» տիպի ֆիննական արտադրության բազմաֆունկցիոնալ էքսկավատորի միջոցով:
«Մենք պլանավորում ենք այս տարի ջրի մեջ գտնվող ծառերի և ափամերձ տարածքների մաքրման աշխատանքները հասցնել ավարտուն տեսքի»,- շեշտեց բնապահպանության նախարարը:

Популяции рыб в озере Севан будут пополнены в 2011 году
Сегодня министр охраны природы Армении Арам Арутюнян представил журналистам приоритетные программы ведомства на 2011 год. В качестве первоочередных направлений министр отметил работы по пополнению популяций эндемических видов рыб в озере Севан.
«Для пополнения запаса мальков в озере Севан предусматривается выпустить в озеро порядка 170 тысяч моллюсков вида «гегаркуни» (Salmo ischchan), весом 5 граммов и более, и 200 тысяч моллюсков вида летнего ишхана, весом 3 грамма и более, на общую сумму 60 млн. драмов», - сообщил А.Арутюнян.
По словам министра, благодаря приобретенному в прошлом году многофункциональному экскаватору финского производства, в 2011 году работы по очистке прибрежной зоны озера Севан будут полностью завершены. «Мы планируем в нынешнем году завершить работы по очистке прибрежной зоны озера», - отметил А.Арутюнян.